featured-image-1426
media-bitmeyen-sevda-chapa

Tenor: Elgün Guliyev

Piano: Terane Abbasova

Yer: All Saints Moda Kilisesi 

Tarih: 28/01/2023. Saat:  20,00

All Saints Moda Kilisesi  Hakkında kısa Bilgi;

All Saints Moda Kilisesi ya da İstanbul Presbiteryen Kilisesi, Türk Dünyası Kalkedon Presbiteryen cemaatinin varlığını sürdürdüğü kilise.

İstanbul’un Kadıköy ilçesi Moda semtinde Yusuf Kamil Paşa sokağında yer alan bir kilisedir. Barış Manço’nun evi olarak da bilinen Whittall köşkünün karşısındadır.

1878 yılında Moda’da yaşayan İngiliz tüccar Sir James William Whittal’in ailesinin ön ayak olması ve maddi desteği ile yaptırılmıştır. Diğer ailelerin de katkısı olmakla birlikte, kilise Whittal ailesinin sahip olduğu bir arazi üzerinde yükselir. Bu nedenle kilise, Whittal ailesi mirasçılarına ait bir binadır ve Avrupa Episkoposluğu altında İstanbul Anglikan Kilisesi’nin gözetimindedir.

Doğu-batı eksenindeki küçük boyutlu yapı, dışta çift meyilli bir çatı sistemine sahiptir. Etrafı alçak bir duvar ve demir parmaklıklarla çevrilidir. Girişin hemen üstündeki gül pencere, sivri kemerler, konik çatılı masalsı kule ve vitrayları dikkat çekicidir.

Binanın mimarı aynı zamanda Beyoğlu’ndaki Kırım Kilisesi’nin de mimarı olan G.E. Street’tir.  Kilisenin farklı üslup ve dönemlerde yapılmış Gotik tarzdaki vitrayları, ailenin bir üyesi öldükten sonra, ailesi tarafından o kişinin anısına yaptırılmıştır.

İbadetler ağırlıklı Türkçe olmak üzere, İngilizce ile birlikte yapılmaktadır. Kilisenin pastörü Rev. Dr. Turgay Üçal’dır. Şabat ibadetinin gerçekleştirildiği kilise, cemaat dışından katılımcılara da açıktır. Kilisede sanat etkinlikleri ve konserler de düzenlenmektedir.

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler