featured-image-2808
media-bitmeyen-sevda-chapa

Bülent Gürçam

Türkiye Dış işleri Bakanlığı yaptığı bir resmi sosyal ağ paylaşımı ile geçtiğimiz gün 11/02/2024 de, İran isimli , kendini islam ülkesi olarak lanse eden sınır komşumuzun Milli günü münasebeti ile kutlama mesajı yayınladı.

media-iran-milli-gunu1

Komşuluk kuralları gereği olduğunu düşünerek, belkide normal karşılana bilinir, fakat burada bazı olaylarıda hatırlatmadan geçmek içinde bulunduğumuz Tarihe ihanet sayılır.

Manşette gördüğünüz resimde görüldüğü gibi konuya değinmek bir Milli sorumluluk gerektirir.
İran Tarihi boyunca sınırları içinde bulunan ve sayısı günümüzde 35 Milyon civarında olan Güney Azerbaycan Türklerine ve Kaşkay Türklerine zulüm etmiş, hak ve hukuklarını çiğnemiş ve bünyesinde bulunan diğer halkları gösterdiği saygıyı göstermemiş ve sayısız Türk idam edilerek ve hapislere atılarak hayatına son verilmiştir.
Bu da yetmezmiş gibi, Türke düşmanlık besleyen Ermeni  ve Kürt Terör guruplarına direk destek vererek, ülkemiz sınırları için yıllardır bir tehdit unsuru olmuştur.
Bizi düşmanlık duyguları besleyen ve ülkemize tehdit unsuru olan terör guruplarına direk veya indirek, destek sağlayan bu ülkenin Milli gününü kutlamak biz Diaspora temsilcilerini, üzmüştür ve kırmıştır. 
T.C Dış işleri Bakanlığı bunu kendi çapında, ülkeler arası ilişkiler çerçevesin de, Diplomatik yollar kullanarak belki de bunu yapa bilirdi fakat bunu sosyal ağlara taşımak ve bunu Milyonlarca Türkün görmesini sağlaması, Milyonlarca Türkün kalbini kırmış ve nefretle karşılanmasına sebep olmuştur.
Türk Milletinin zulüm içinde yaşadığı, hak ve hukukundan yoksul bırakıldığı, kendi dilinden, kültüründen, örf ve annesinden yoksul bırakıldığı, kendi, dilinde eğtim ve öğretim hakkının elinden alındığı ve en önemlisi Türküm demenin suç ve ölüm cezası sayıldığı, bu toprakların Milli günü olamayacağı açıkça bilinmeliydi.
Tekrar etmekte yarar görmekteyiz, Türke karşı her türlü çirkin planın oynandığı İran adlı topraklarda 35 Milyon Günay Azerbaycan Türkü ve göçebe hayatı yaşayan yine milyonlarca Kaşkay Türkü yaşamakta ve onlar o ülke sınırları içinde 3 cü, hatta 4 cü sınıf İnsan muamelesi ile karşı karşıya yaşamaya mecbur bırakılmışlardır.
Bizler Türk Diaspora temsilcileri olarak bu kutlama mesajının bizi kapsamadığını, bu mesajın bize ait olmadığını ve bizim Türk düşmanlığı yapan bir topluluğun Milli günü diye bir günü tanımadığımızı açıkça beyan ediyorum.
Türkler yaşadığı her bir bölgede, tüm hak ve hukuklarına saygı duyuluncaya kadar, o topraklarda esaret içinde yaşadıkları ve onların özgürlüğü için bizler elimizden gelen tüm mücadeleyi vereceğimize ant içerek bu sahte Milli günü protesto ettiğimizi beyan ediyoruz.

 

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler