featured-image-2779
media-bitmeyen-sevda-chapa

Bülent Gürçam Brüksel’den Yazıyor

Hayali Artsak ve Dağlık Karabağ hayalleri biten Ermeni Diasporası, Dünya da yeniden örgütlenme planları içerisinde, peki Ermenistan’ın yeni hedefleri ne olacak?

Diasporasını yeniden örgütlemeye çalışan Ermenistan’ın planları ne olabilir?

Ermeni haber sitelerine göre, her ülkede yeni bir Diaspora komiseri tayin edilerek, Dünyanın dört bir yanında, yeniden örgütlenerek bulundukları ülkelerde Ermeni çıkarları doğrultusunda işler yapılmaya başlanılacak.

Bu işleri organize edecek Ermenistan Diaspora İşleri Yüksek Komiseri Zareh Sinanyan, Armenpress‘e ajansının verdiği bilgiye göre bu iş için potansiyel adayların bir listesine sahip olduğunu söylemiş.

2023 yılında bu planla ilgili ilk tayinat Polanya ya yapılmış ve bu atamayı bizzat Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan imzası ile olmuş!

Ermenistan yüksek komiseri Zareh Sinanyan a göre, bu görevlere düşünülen uzun bir liste var ve zaman zaman bu listede ismi olanların arasından yeni tayin atlar olacak ve bu Başbakana sunulacak, görevler böylece dağıtılmış olacak.

Sinanyan şöyle devam ediyor;

 Komisyon üyelerinin “çok basit” bir işi olacağını söyleyen Sinanyan “Diaspora İşleri Yüksek Komiserliği’nin kadrosu sınırlı, oysa bizim çok büyük bir diasporamız var. Bu nedenle, toplumla ofisim arasında bağlantı görevi görecek insanlara ihtiyacımız var” demiş!

“Geçmişte diplomatlarımızın toplumun irtibat halinde kişiler olduğu yönünde bir uygulama vardı. Sonuç olarak diplomasi ile uğraşmak yerine cemaat ataşesi haline geldiler. Biz bundan kaçınmak istiyoruz ve bu nedenle komisyon üyeleri enstitüsünü başlatıyoruz. Biz Erivan’dan kimseyi cemaate temsilci göndermeyeceğiz, komiserleri (temsilcileri) cemaatin içinden atayacağız. Toplumun tanıdığı, kabul ettiği insanlar olacaklar.”

Herhangi bir ülkedeki komisyon üyelerinin sayısı yerel Ermeni cemaatinin büyüklüğüne bağlı olacaktır.

Batı Avrupa’nın birçok ülkesinde yaklaşan atamalar bekleniyor. Diye sözlerini noktalamış.

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor, malum bu işleri takip eden biri olarak kendi fikirlerimi siz değerli Türk-Azerbaycan Diaspora temsilcilerine sunmak isterim.

Ermenistan tüm hayallerinden vaz geçmemiş, sadece yeni strateji ve yeni Dünya Düzenine uygun hareket etme yolunu seçmiştir. Büyük Ermenistan fikri devam etmekte ve sadece, oyunun kurallarını değiştirme çabası içerisinde.

Ayrıca Ortadoğu projesi devam etmekte ve bu bölgede önümüzdeki yıllarda bazı harita değişiklikleri herkes ce malum, kilit ülke ise şu an Tüm Dünyanın baskısı altında olan İran.

Ani bir kararla İran topraklarında şu an bulunan Tebriz ( Güney Azerbaycan Türklerinin yoğun yaşadığı bir şehir) Burada Ermenistan’ın Konsolosluk açma fikri de, gelecekte olabileceklerin bir göstergesi.

Biz yıllardan beri Diasporamızı ve Dünya’nın birçok ülkesinde bulunan ve ciddi bir ekonomik yapıya sahip insanlarımızın örgütlenmesi, teşkilatlanması ve onların bir merkezden idare edilmesi konusunda defalarca, sayısız yazılar kaleme aldık, müracaatlar yaptık, Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlarına seslendik, fakat her ne hikmetse buna hiçbir zaman ciddi bir reaksiyon olmadı ve şu an geldiğimiz durumda, görülüyor ki, Ermeni Diasporası aynı planı çoktan uygulamaya koymuş bile.

Pek bunundan sonra ne olacak? Bundan sonra da artık kuralları yine Ermeniler belirleyecek ve biz her zaman onlardan birkaç adım geride olmaya devam ederek, haklıyken savunma yapma durumumuzu devam ettireceğiz

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler