featured-image-2759
media-bitmeyen-sevda-chapa

Bülent Gürçam Yazdı

DAK Yani Dünya Azerbaycanlıları Kongresi Kuruluş yıllarını hatırlarım, hatta bir Tarihte bende Bazı görevlerinde bulunmuş ve tahmini 2005 yılında İseveçin Stokholum şehrinde yapılan Olağan kongeresinde Bir gurup kurucusu tarafından Başkanlığına aday gösterilmişim ve kendi rızamla adaylıktan çekilmişim.

O günden sonra köprünün altından çok sular geçti ( Türk ata sözü) dağıldı, birleşti, değişik ismlerde yeniden yapılandı, ad değiştirdi, istifalar, kavgalar, suçlamalar, sahtekarlıklar, ne desen yaşandı ve bir türlü bitmedi, sürekli yaşatıldı, etrafında hep önemli isimler toplandı, hakikaten de içinde şu an bile çok değerli isimler var, ama bu kurum hiç bir zaman adına laik olamadı, hiç bir dişe tırnağa değecek bir varlık göstermedi, Azerbaycanın hak sesini duyurmakta, Dünya da ses yapacak bir faliyet de bulunmakta, her zaman aciz kaldı.

Bunu en iyi bilenlerden biriyim, çünkü dediğim gibi 90 yılların sonu, 2 binyıllarının başında bu kurumun bir çok toplantısında olmuşum ve hatta bazılarını organizesini yapmışım.

Her zaman eleştirdim bu kurumu, içindeyken bile en ağır eleştirileri yapan belki ender isimlerdendim, bundan dolayı bir çok kez başım da ağrımış, tehditler almışım, hakaretlere uğramışım, ama yılmadım ve bu kurumun hiç bir işe yaramadığı konusun da defalarca haklı çıktım, bu gün de ideam mı devam ettirmekteyim.

Bu günler de yine gündem de, sosyal paylaşım alanlarında Resimi görünce yıllar öncesine bir yolculuk yaptım, gözümün önünden filim şeriti gibi geçti tüm olanlar ve hala bu masanın etrafında aynı insanları görünce bu paylaşımı da yapmadan geçemedim.

Bakın bu kurumun adı çok önemli, içinde de çok-çok değerli isimler var, ama bu kurumun iş yapmasını engelleyen de bir çok insan var ve bazı devlet kurumları da, bu kurumun iş yapmaması için ellerinden gelen maddi manevi tüm gücü kullanmaktalar.

Benim zamanımda yan, 2 bin yılı başların da, Diaspora Devlet kurumunun Başında Nazim İbrahimov vardı ve bu kurumun iş yapamamasında en Büyük rollerden biri o idi!

Ben bu kurumlada bu konuda ters düşmüştüm ve çok sorunlar yaşamıştık, Başkanı yıllarca Güneyli bir vatandaşımız oldu, ama dediğim gibi sorunları hep vardı ve bu günde var!

Bu Kurumun içi boş, sadece görüntüsü var ve hiç bir varlık sergileyemiyor, Bütçesi kim tarafından ve nasıl oluşturuluyor şu an bilemiyorum, fakat birilerinin gezmesi, eğlenmesi, yurt dışına çıkması vs… gibi işler de, varlığı mevcut olan bir isimden öteye hiç bir zaman geçemedi.

Hatta bu son 44 günlük zaferde, hiç sesi duyulmadı, bu isime hiç bir zaman laik olamadı ve bu günde bu isimi taşımayı hak etmiyor.

 

 

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler