featured-image-2526
media-bitmeyen-sevda-chapa

Türkiye ve Azerbaycan Resmilerinin dile getiremediğini Nikol Paşinyan getirdi ve Ermenistan Parlamentosunda yaptığı bir konuşmadı, ” Bizi Devlet Armamızda Neden Ağrıdağının Resmi bulunmakta, buna bir türlü anlam veremiyorum” dedi.

Bir çok Araştırmacının bunun suç teşkil edebileceğini söylemesine rağmen her nedense Türkiye bu güne kadar bu olay hakkında uluslararası bir söylem dile getirmemişti, nihayet konunun yanlış olduğu ve suç teşkil edebileceği Ermenistan Devletinin birinci yetkili ağzından dile getirilmiş oldu ve bu da Türkiyenin uluslararası hak arama hakkı doğdu.

media-coat_of_arms_of_the_first_republic_of_armenia

Bilindiği üzere Ermenistan Devlet Arması olarak bilinen bu amblemin ortasında Ağrı Dağı ve üzerinde Nuhun gemisi tasvir edilmişti ve Ermenistan uzun zamandan beri Devlet Arması olarak bunu kullanmaktaydı.

media-738767image1

Paşinyan, “Bizim armamızın üzerinde tasvir edilen nedir? Üzerinde Ermenistan’ın dört hanedanının arması, Ağrı Dağı üzerinde Nuh’un gemisi. Armaya bakınca benim aklıma soru geliyor, onun bizimle ne ilgisi var?” ifadesini kullandı.

Paşinyan, devlet armasının Ermenistan’ın teminatı olduğunu söyledi.

Armada Ağrı Dağı’nın yer almasının “kendi toprağımız” algısı yaratacağını belirten Paşinyan, “Bu bizi yok edin anlamına geliyor.” dedi.

 

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler