featured-image-2721
media-bitmeyen-sevda-chapa

Ermenistan sınır komşusu olduğu bölgenin iki güçlü ülkesi Türkiye ve Azerbaycanla ilişkilerinin normalleştirme arayışı içinde olduğunu resmi ağızdan açıklıyor!

ARMENPRESS Haberine göre Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile barış ve ilişkilerin normalleşmesine ilişkin anlaşmanın imzalanmasının yanı sıra Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi de Ermenistan hükümetinin planları arasında yer aldığı hakkında açıklamalarda bulunmuş.

“Nikol Paşinyan şöyle açıklıyor; Planlarımız arasında Azerbaycan’la barış ve ilişkilerin normalleşmesine ilişkin anlaşmanın imzalanması ve Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi yer alıyor. Her ne kadar kolay olmayacağının farkında olsak da böyle bir programla ilerlemek Ermenistan Cumhuriyeti’nin devletinin çıkarınadır.”için önemli olduğunu ifade ediyor.

Paşinyan a göre, çöken Dünya düzeninde Ermenistan’ın güvenliğini sağlamanın tek yolu, anavatanın devletle özdeşleştirilmesi, toprakları, uluslararası tanınmış sınırlar ve toprak bütünlüğüdür.

Nikol Paşinyan, “Bu algıdan kaynaklanan temel pratik sorun, bize ne kadar tuhaf gelse de, devletin coğrafi konumunun farkına varılmasıdır ve doğu-batı, kuzey-güney küresel tartışmasından önce şunu fark etmenin önemli olduğunu düşünüyorum: Güney Kafkasya bölgesinde dört komşumuz var ve onlarla ilişkilerde sahip olabileceğimiz tüm ana tehditler ve fırsatlar gizlidir.

Bu bağlamda Gürcistan ve İran ile ilişkilerin dostane ve işbirlikçi niteliğinin daha da derinleştirilmesi de önemlidir.” diye  konuştu.

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler