featured-image-2731
media-bitmeyen-sevda-chapa
Kitap Türkiye’de, Azerbaycan ve Türk Tarihi hakkında Araştırmalarla tanınan Araştırmacı Yazar Dilgam Ahmed tarafından yazılmış.

media-dilgam-ahmad

Kitapta 1920’li ve 1930’lu yıllarda kurulan Azeri Türk Gençlik Birliği, Azerbaycan Türk Talebe Birliği, Azerbaycan Türk Musikisi Komitesi gibi önemli kuruluşların tarihçesi ilk kez ayrıntılı olarak anlatılıyor. Özellikle Şuşalı muğam üstadı Meşedi Muhammed Farzaliyev tarafından Türkiye’de kurulan Azerbaycan Türk Musikisi Komitesi’nin faaliyetleri, yazarın kişisel arşivi ve Türk arşivleri esas alınarak kapsamlı bir şekilde kaleme alınmış.

Kitapta, sosyal ve siyasi açıdan önde gelen isimlerin (Muhammed Emin Resulzadeh, Muhammed Sadık Aran, Ahmet Caferoğlu) Ankara ve İstanbul’da II. Dünya Savaşı sonrasında kurdukları derneklerin çalışmaları ve basında yaptıkları açıklamalara yer veriliyor.

Göçmenlerin kurduğu kuruluşlar, Azerbaycan kültür ve edebiyatını tanıtmaları açısından diaspora tarihimiz açısından önemlidir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına ithaf edilen kitap, sadece Azerbaycan’da değil, Türkiye bilim çevrelerinde de büyük ilgi uyandırdı.

www.diaspora.com.tr web haber portalı olarak Dilgam Ahmad beyi tebrik ediyoruz
media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler