featured-image-2746
media-bitmeyen-sevda-chapa

Bilindiği üzere Yıllardan beridir Türkiye Ana Muhalefet Partisi CHP nin, Kardeş Azerbaycan la olan ilişkileri soğuk ve hatta hiç yok denecek kadar zayıf, bu konuyu defalarca bizde işledik ve bu rahatsızlığı defalarca dile getirdik.

Bu soğukluk ve kopuk ilişkinin altında yatan bazı sebepler tabi ki, mevcut, ancak Türkiye’nin en güçlü ikinci partisi konumunda olan bir siyasi yapılanmanın, hele-hele Mustafa Kemal Atatürkün kurduğu bir partinin Azerbaycan la ilişkilerinin, yıllardır kötü durumda olması, iki kardeş ülke mantığına hiç de uygun değildi!

İşte bu durum geçtiğimiz günlerde CHP kurultayında değişim gurubu olarak yönetime gelen yeni CHP Genel Başkanı Özgür Özer’in de gündeminde ki, Yazar Yavuz Donat la yaptığı söyleşide bu rahatsızlık gündeme tekrar oturdu.

Bu konu Kardeş Azerbaycan Basınında da çok ilgi çekti ve çok sayıda haber yapıldı.

Özgür Özer, Yavuz Donat a, kısa ca şöyle demiş; ”Azerbaycan’ı Çok İncitmişiz!”

Haberin Detayı da şöyle ; 

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Sabah yazarı Yavuz Donat, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in kendisini aradığını söyledi.
Yavuz Donat, bugünkü yazısında, “Geceydi… Saat 24.00’e yakın… Telefonum çaldı… Arayan CHP Genel Başkanı Özgür Özel’di. ‘Yazılarınızı okudum’ dedi. Azerbaycan üzerine yazdıklarımızdan söz ediyordu” ifadelerini kullandı.
Özgür Özel’in “Dost ve kardeş Azerbaycan’ı kırmışız… Yanlış yapmışız… Tamamen bizim hatamız” dediğini aktaran Donat, “Yıllardır CHP’den, böyle bir ses… Hatayı kabul… Özeleştiri duymamıştık. Tek kelimeyle… Sevindik” dedi.
Donat, Özel’in “Telafi edeceğini… Can Azerbaycan’ın gönlünü alacağını” söylediğini belirtti.

Peki Şimdi soru şöyle, eğer CHP bu duruma son vermek isterse ve Azerbaycan a bir zeytin dalı uzatırsa, bu Azerbaycan da nasıl karşılanır?

Çok kapalı bir durum, yani bu konuyu şu an gündeme getirmek çok zor bir durum, öncelikle Azerbaycan’ın şu anki Türkiye iktidarı ile ilişkilerini düşünürsek, hakikaten CHP için çok zor bir süreç!!
Biz yıllardan beri bu iki ülke ilişkilerinin siyaset üstü olmasını istediğimiz de, bunu dile getiriyorduk! Yani Azerbaycan Türkiye kardeşliği siyasi bir çıkar ilişkisinden öte, tamamı ile bundan arındırılmış bir kardeşlik ilişkileri çerçevesinde düşünülmeli ve kesinlikle de öyle olmalı.
Veya siz Türk Birliğinden bahs ediyorsanız bunu sadece iki ülkenin, iki siyasi partisi anlamında düşünemezsiniz, bunun geleceği var ise, siz bu düşüncelere tüm siyasi oluşumları katmalısınız ve bu çerçevede bu ilişkileri götürmelisiniz.
Mesala; Siz Diaspora faliyetini düşündüğünüz de, Türkiye ve Azerbaycan da, sadece işinize gelen teşkilatlarla bu işi kurmaya veya yürütmeye çalışırsanız, pek sağlıklı bir yol alamazsınız ve her zaman dediğim gibi Türk Birliğide bir hayalden öteye geçemez.
Bakınız bu güne kadar yapılan Türk Birliği ile ilgili bir çok toplantıya, çalışmaya, konferansalara, Türkiye siyasi Partileri dahil edilmemiş, dolayısı ile, diğer kardeş ülkelerdeki siyasi görüşler veya sivil toplum örgütleri de, dahil edilmemiş, davet edilmemiştir.
Peki hal böyle olunca, sadece işinize gelen insan veya siyasi görüş çerçevesinde bir Türk Birliği Kurmak mümkün olur mu? Hayır kesinlikle olmaz ve ondandır da bir assırdır bu yolda arpa boyu yol alınmamıştır!
Arzumuz o ki, bu Türk Birliği çalışmasına, tüm kardeş ülkelerde, tüm siyasi ve sivil toplum örgütleri aynı seviyede temsil olunsun ve bu yüce dava siyasi çıkarlardan uzak tutulsun.
CHP nin, Azerbaycan a Zeytin dalı uzatma işine gelince, pek umutlu olmasak ta, sonucunu merakla beklemekteyiz.
media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler