featured-image-2248
media-bitmeyen-sevda-chapa

Hiç bir anlam ve mana taşımayan bu kanun 25/9/1981, No: 2527 dayanıyor, Açıklaması; Türkiye’de ikamet eden Türk soylu yabancıların, yurt içinde ihtiyaç duyulan meslek ve sanatları serbestçe yapabilmelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Teşkilatı hariç olmak üzere, kamu veya özel kurum, kuruluş veya işyerlerinde çalıştırılabilmelerine ilişkin esas ve usulleri saptamak suretiyle uygulamaya yön vermektir.

Gel gelelim, ama Türk soylu kime denir? Bunun mantıklı hiç bir açıklaması maalesef yok!
Yönetmenlikte deniyor ki; Türk soylu yabancıların, Türkiye’de serbestçe çalışmalarına, kamu veya özel kurum, kuruluş veya işyerlerinde çalıştırılabilmelerine izin verilmesine, mesleki kuruluş ve sosyal güvenlik kuruluşları ile ilişkilerine, hak ve yükümlülüklerinin düzenlenmesine ait esas ve usul hükümlerini kapsar.

Gördüğünüz gibi, yine bir anlamlı açıklama yok!

Devam edelim; Vatandaşı olduğu Devletin Konsolosluğundan, Türk soylu olduğuna dair alınan belgenin aslı veya noterden tasdik edilmiş olması.

Dananın kuyruğu işte burada kopuyor! Vatandaşı olduğu Devletin!!

Gelin Örnek teşkil edelim; Misal, Güney Azerbaycan da, bir vatandaş ben Türküm diyor, Babası Anası Türk, kendi adı Türk adı, Gitti İran Konsolosluğuna, dedi ki, Ben Türküm, işte Anam babam vs…, Bana bir belge verin, benim Türk olduğuma dair? Böyle mi, olacak?

Bu kanun ve yönetmelik hükümlerine tabii olan Türk soylu yabancılar, yabancı nüfus kayıtlarını tesis ettirmekle yükümlüdür.Türk soylu yabancıların, nüfus kütüğüne kayıtlarının yapılabilmesi için ikamet ettikleri yer İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü veya İlçe Nüfus Müdürlüğüne müracaat etmeleri gereklidir.

Yönetmenlik 15 maddeden oluşmakta ve bu 15 madde de, Türk Soylu Yabancıların ne demek olduğu konusunda hiç bir mantıklı açıklama yok!

Biz şimdi Gazeteci olarak ve Türk soylu devletlere hizmet vermeği amaç kabul eden bir web site olarak, TC içişleri Bakanlığı ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne sormak istiyoruz;

Türk Soylu Yabancı ne demek?
Kimler Türk Soylu sayılabilinir?
Bir başka ülke Konsolosluğu, bir Başka ülkenin vatandaşına, hangi gerekçe ile bir belge verir?

Lütfen bu sorulara bir cevap verin. Saygılar.

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler