featured-image-2518
media-bitmeyen-sevda-chapa

Konsey ve Avrupa Parlamentosu, vize prosedürünü dijitalleştirmeye yönelik kurallar üzerinde anlaştı.
Konsey müzakerecileri ve Avrupa Parlamentosu, vize prosedürünü dijitalleştirmeye yönelik kurallar üzerinde geçici olarak anlaşmaya vardı. Yönetmelik, dijital vize başvurusu yapma imkanı sunuyor ve mevcut vize etiketini dijital vize ile değiştiriyor. Teklifin amacı iki taraflı olacak;

-Vize başvuru prosedürünü daha verimli hale getirmek

ve

-Schengen bölgesinin güvenliğini artırmak.

Konsey ve Avrupa Parlamentosu’ndaki kabul sürecinin başlayabilmesi için anlaşmanın  üye devletler tarafından onaylanması gerekiyor.

media-maria-malmer-stenergard

İsveç Göç Bakanı Maria Malmer Stenergard Şöyle açıklıyor;
Dijital vize, seyahat edenler için başvuru sürecini kolaylaştıracak, idari prosedürü basitleştirecek ve örneğin vize etiketinin tahrif edilmesi ve çalınması riskini azaltarak Schengen bölgesinin güvenliğini artıracaktır.

İsveç Göç Bakanı Maria Malmer Stenergard Açıklamasını şöyle devam ettiriyor;
Kurallar – nihayet kabul edildiğinde – Bir AB vize başvuru platformu oluşturacak. Birkaç istisna dışında, Schengen vize başvuruları, ilgili ulusal vize sistemlerine yönlendirilecek tek bir web sitesi olan bu platform üzerinden yapılacaktır. Bu platformda, vize başvuru sahipleri ilgili tüm verileri  ve evraklarını kayıt edebilecek, seyahat ve destekleyici belgelerinin elektronik kopyalarını yükleyebilecek ve vize ücretlerini ödeyebilecektir. Ayrıca vizeleriyle ilgili kararlardan haberdar edileceklerdir. Konsolosluğa şahsen başvurmak prensipte yalnızca ilk kez başvuranlar, biyometrik verileri artık geçerli olmayan kişiler ve yeni bir seyahat belgesi olanlar için gerekli olacaktır.

Bir kişi birkaç Schengen ülkesini ziyaret etmeyi planladığında, platform, kalış süresine göre başvuruyu incelemekten hangisinin sorumlu olduğunu otomatik olarak belirleyecektir. Bununla birlikte, başvuru sahibi, başvurunun seyahat amacına göre belirli bir üye devlet tarafından işlenmesi gerekip gerekmediğini belirtme olanağına da sahip olacaktır.

Önerilen yeni kurallara göre, vizeler dijital formatta, kriptografik olarak imzalanmış 2D barkod olarak verilecek. Bu, sahte ve çalıntı vize etiketleri ile ilgili güvenlik risklerini azaltacaktır.

Arka plan
Son zamanlardaki göç ve güvenlik sorunları, AB’nin vize politikasının bağlamını önemli ölçüde değiştirmiştir. Ayrıca, COVID-19 salgını vize işlemlerini önemli ölçüde yavaşlattı ve daha fazla dijital prosedür ihtiyacını doğurdu.

Aynı zamanda teknolojik gelişmeler, hem vize başvuru sahipleri hem de ulusal makamlar için prosedürleri daha sorunsuz ve daha etkili hale getirmek için yeni güvenlik özellikleri ve fırsatlar sunmaktadır.

Bu kapsamda Komisyon, 27 Nisan 2022 tarihinde vize prosedürünün dijitalleştirilmesine yönelik bir yasa teklifi sunmuştur.

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler