featured-image-2270
media-bitmeyen-sevda-chapa
Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı  8.Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Türkiye Cumhuriyetinin ilk Kadın Avukatı  Azerbaycan Şuşa doğumlu Süreyya Ağaoğlu konulu bir makale yarışması düzenliyor.

Türkiye ‘de ilklere imza atan( ilk hukukçu ilk karma eğitim alan ve ilk Avukat olan ) BM kürsüsünden 60 yıl önce dünyaya kadın erkek fırsat eşitliği dersi veren ilkKadın .Uluslararası Barolar Birliğinde ilk Kadın üye . 

Süreyya Ağaoğlu Kimdir?

media-indir

Azeri kökenli Türk hukukçu, Türkiye’nin İlk Kadın Avukatı, kadın hakları savunucusu, anı yazarı  (D. 1903, Şuşa / Azerbaycan – Ö. 29 Aralık 1989, İstanbul) Türkiye’nin ilk kadın avukatıdır. Aynı zamanda yazar da olan Ağaoğlu kadın hakları savunucularındandır. Ünlü düşünür ve siyasetçi Ahmet Ağaoğlu’nun kızı, yazar ve siyasetçi Samet Ağaoğlu’nun kızkardeşi, Mirza Hasan, Taze Hanım’ın torunlarıdır. İstanbul  Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

Azerbaycan Türkü bir babanın kızı olarak dünyaya gelmiş. Babasının devlet kademelerinde görev almasının etkisiyle dönemin şartlarında ülkemizi ve rejimi yakından takip etmekle kalmamış, hayatını şekillendirecek köklü kararlarda toplumu ilgilendirecek ve topluma katkı sağlayacak bir birey olmayı gözetmiştir.

Hukukihaber.net farkıyla, ülkemizdeki ilk kadın Avukat olan Süreyya Ağaoğlu’nun 1952 İstanbul Barosu’nda 302 sıra no (Çalışan avukat sıralaması) 1379 Baro sicil numarası ile

İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra ölümüne dek avukatlık mesleğini sürdürmüştür.

Milletlerarası Kadın Hukukçular Komisyonu’nun iki yıl başkanlığını yapan Ağaoğlu, Hür Fikirleri Yayma Derneği ile Türk-Amerikan Üniversiteler Derneği’nin kurucusuydu.

Süreyya Ağaoğlu’nun Londra’da Gördüklerim ve Bir Hayat Böyle Geçti adlı kitaplarıyla çeşitli hukuki makaleleri bulunuyor.

Bunlar dışında bir de Süreyya Ağaoğlu Çocuk Dostları Derneği adında bir özel çocuk bakım evi kurmuştur.

29 Aralık 1989’da İstanbul’da katıldığı “Kadın Hakları ve Çağdaşlaşma” konulu panelden ayrılırken düşmüş ve beyin kanaması geçirmiş ve daha sonra vefat etmiş, Feriköy Mezarlığında toprağa verilmiştir

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler