featured-image-589
media-bitmeyen-sevda-chapa

Sırbistan’da Kosovalı Sırplara destek amacıyla Kosova sınırındaki Merdare Sınır Kapısı’na giden yol üzerinde barikat kuruldu. Kosova ise Sırbistan ile en büyük sınır kapısını kapattığını duyurdu.

Sırbistan’da Kosovalı Sırplara destek amacıyla Kosova sınırındaki Merdare Sınır Kapısı’na 2 kilometre mesafede yola yerleştirilen kamyon ve traktörlerle Barikat kuruldu. Barikatın çevresinde toplanan 20 kişilik grup, yolu her iki yönde de trafiğe kapattı.

Kosova devlet televizyonu, sınır kapısının geçişlere kapatılması nedeniyle Sırbistan’da uzun kuyruklar oluştuğunu duyurdu. Sırbistan devlet televizyonu da Sırbistan yönündeki kuyruğun 3 kilometreyi aştığını ve Kosova yönünde de kuyruk oluştuğunu duyurdu.

Kosova İçişleri Bakanlığı dün gece bir açıklama yayınlayarak, Sırbistan’ın orta kesimlerine seyahat eden vatandaşlarına Merdare Sınır Kapısı yerine alternatif güzergahları kullanmalarını tavsiye etti.

BAŞBAKANDAN DESTEK

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Kosova’nın kuzeyinde hayatı felç eden barikatların demokrasi ve hukukun özgürlüğünü tesis etmek için kurulduğunu ileri sürdü. Brnabic sosyal medyada yayınladığı açıklamada, “Sırplar kendilerinden alınan seçme haklarını, adil yargılanma haklarını ve Brüksel anlaşmasını savunuyor. Sırplar kazanacak ve (Kosova Başbakanı Albin) Kurti mağlup olacak” ifadelerini kullandı.

KOSOVA EN BÜYÜK SINIR KAPISINI KAPATTI

Kosova ise Sırbistan ile en büyük, ana sınır kapısını kapattığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı iki ülke arasındaki gerilimden dolayı endişeli olduklarını belirterek, AB’nin gerilimi düşürmek için iki tarafla da görüşmelere devam ettiğini açıkladı.

Kasım ayında görevinden istifa eden eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınması üzerine Kosovalı Sırplar, 2 hafta önce Jarinje ve Bernjak sınır geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutmaya başlamıştı. Kosovalı Sırplar, gözaltına alınan Sırpların serbest bırakılmasını ve Kosova Özel Polis Birliği’nin ülkenin kuzeyinden çekilmesini talep ediyor.

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler