featured-image-1908
media-bitmeyen-sevda-chapa

Iğdır, doğunun Çukurovası olarak bilinir ve Türkiye de üç Devlete sınır olan tek ilimizdir, adını Oğuz boylarından almış (Kentin ismi Oğuz Han’ın altı oğlundan biri olan Deniz Han’ın en büyük oğlu olan İğdir Bey’den gelir. Iğdır’ın sözcük anlamı iyi, büyük, ulu, ünlü anlamı taşır. Yöre halkı Iğdır adını İdir olarak bilinmektedir) bir Serhat şehridir.

Ahalisi ağırlıklı olarak  Revan ( İrevan- Erivan) Türklerinden  ve genel olarak Kafkaslardan göçen Kürtlerden oluşmaktadır.

Türkiye de, Azerbaycan Türklerinin en yoğun yaşadıkları bölge olarak bilinir ve Azerbaycanın özerk bölgesi Nahçivan  Ermenistan, İran ile sınırları vardır.

Türkiye’nin her bölgesinde kendi adlarına veya Azerbaycan adına dernekleri olan Iğdırlılar, ilk kez Federasyonlaşma adımı atmaya hazırlanıyorlar.

İstanbul da, en yoğun yaşadıkları bölge ise, Bahçelievler, (Camlıkafe) Halkalı, Küçükçekmece, olarak bilinir.

Iğdır dernekleri bir karar alarak ilk Kez Türkiye de Federasyon olma yolunda ilk adımlarını atıyorlar. Bu Pazar 5 Şubat 2023 Tarihinde, yoğun olarak yaşadıkları Küçükçekmecede bir toplantı düzenleyen Iğdır Dernekleri bu kararlarını kamuoyuyla payalaşacaklar.

diaspora.com.tr haber sitesi olarak bizimde katılacağımız toplantıya, çok sayıda tanınmış isiminde katılacağı bekleniyor.

 

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler