featured-image-1274
media-bitmeyen-sevda-chapa

Ortak değerlerde birleşip birlikte hareket etmeye dayanışma denir. Dayanışma, bir toplumu oluşturan insanların duygu, düşünce ve ortak çıkarlar temelinde birbirleriyle etkileşimi anlamına gelir. Bazı faaliyetler ve değerler toplumda çok önemlidir. Dayanışma da bu değerler arasındadır. Dayanışma her toplum için önemlidir. Dayanışma, insanların toplum içinde barış içinde yaşamaları ve kendilerini güvende hissetmeleri için çok önemlidir. Dayanışma toplumsal değerler açısından çok önemlidir.

media-nazim-cefersoy2

Siyasi yorumcu Nazım Cafersoy, bu konunun dünyaya duyurulması konusunda yeterli faaliyetin yapılmadığını söyledi.
“Bu süreçte Ermenistan’ın Karabağ’da yaptığı tüm çevre felaketlerini gündeme getirmek gerekiyor. Tophana’da yaşananlar, işgal sırasında bölgenin florasının adeta yok edilmesi gerçeklerle ortaya çıkarılmalıdır. Ermenilerin Kelbecer ve Laçin’den ayrılırken yaptıkları yangınlar ve çevre suçları vurgulanmalıdır” diyen Nazım Cafersoy, diasporanın bu konudaki faaliyetini görmediğimizi vurguladı.

media-ilhan-askin

Hollanda-Azerbaycan-Türk Kültür Merkezi Başkanı İlhan Aşkın, yaptığı açıklamada, Şuşa-Hankendi yolundaki eylemlere başladığı günden beri destek verdiğini söyledi.
“Biz onlarla birlikteyiz. Çünkü bu Azerbaycan’ın milli meselesidir. Azerbaycan’ın yok edilen topraklarının yağmalanmasını kabul etmiyoruz. Örgüt olarak Hollanda’daki örgütlerle birlikte buradaki Rus büyükelçiliğine dilekçe verdik ve protestomuzu dile getirdik. Daha sonra Rusya Büyükelçiliği önünde Azerbaycan kuruluşlarıyla birlikte büyük bir miting düzenledik. Orada sözümüzü söyledik. Yazılı şikâyetimizi Hollandalı parlamenterlere ilettik. Tüm yapabileceğimiz bu. Elimizden gelen her şeyi yaptık”- dedi.

media-ben4

Belçika-Azerbaycan evi başkanı Bülent Gürçam, Şuşa-Hankendi’nde başlatılan eylemlere destek verilmesi gerektiğine dikkat çekti.
O, düşünüyor ki, bu eylemler dünyaya yeterince ulaştırılamadı.

“Burada bir amaç var – Azerbaycan topraklarında Ermenilerin çevre terörüne son vermek. İşlemler doğru bir şekilde gerçekleştirildi. Ama Avrupa’nın önüne koyamadık. Fotoğraflar çekilmeli, broşür hazırlanmalıydı. Ya Azerbaycan’da bir kuruluş bunu yapıp dünyadaki diaspora örgütlerine teslim etmeliydi ya da Diaspora Komitesi bunu kuruluşlara göndermeliydi. Ama bu da yapılmadı. Eylemler ciddiydi, konu ciddiydi. Ancak dünyaya haber verme iyi değildi. Bu nedenle böyle bir eylemi dünyaya yeterince ulaştıramadığımızı düşünüyorum” – dedi.
Not:
Dayanışma çok önemlidir çünkü toplumda birlik ve beraberliğin oluşmasında çok önemli etkisi vardır. Toplumun huzurlu ve mutlu yaşamı, toplumdaki barış ve paylaşım değerleri, toplumun güvenliği, yardımlaşma ve birlik için de çok gereklidir.
İnsanların birbirini anlaması ve yaşayabilmesi için toplum dayanışması çok önemlidir. Toplumda maddi ve manevi huzurun ve barış ortamının sağlanması için dayanışmaya her zaman ihtiyaç vardır.

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler