featured-image-2321
media-bitmeyen-sevda-chapa

Çanakkale Savaşları 108 Yılında 1915’te yapılan muharebelerde şehit olan Azerbaycanlı askerlerin  “Azerbaycan Anıtı”nın açılışı gerçekleştirildi.

Şehitler Abidesi yolu üzerindeki anıtın açılışında konuşan Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, 2015’te Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Çanakkale’deki törenlere katıldığı sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihi alanda böyle bir anıt yapılması için talimat verdiğini hatırlattı.

Bunun üzerine anıtın tamamlanarak açıldığını belirten Memmedov, şu görüşleri dile getirdi:

“Çanakkale’de yarımadanın en güzel yerinde, Türk şehitlerinin anıtından 500 metre uzaklıkta bu muhteşem anıt bugün açıldı. Anıt genç neslimiz ve gelecek nesillerimiz için çok önemlidir. 100 sene önce omuz omuza sırt sırta Azerbaycan Türkleri, Kırım Türkleri, Orta Asya Türkleri, Osmanlı Türkleri bir yerde bu topraklarımızı koruyup şehit oldular. Milyonlarca turist, yabancılar, Türk vatandaşları, çocuklarımız ziyaret ederek ilişkilerimizin, kardeşliğimizin, bir millet olmamızın bir örneği olan bu anıt ve abideleri her zaman görecekler. Bu bizim tarihimizdir, değerli tarihimizdir.”

AnadoluAjansı

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler