featured-image-2693
media-bitmeyen-sevda-chapa

2023 Nobel Barış Ödülü, kadın hakları ve insan hakları çalışmalarından ötürü aktivist ve gazeteci İranlı Nergis Muhammedi’ye verildi. Gazeteci Nergis Muhammedi kimdir?

Nergis Muhammedi (Nergiz Safiye Muhammedi) İran’ın, Tahran Şehri doğumlu bir Türk Kadını 21 Nisan 1972 Doğumlu bir aktivist ( Güney Azerbaycan Türkü) Hak hukuk mücadelesi için yıllardır mahkum yazdığı kitap ve yazılarla İran da, hakları elinden alınmış 35 Milyondan çok Türkün hak sesi,

Kendisi İran’da başörtüsüne karşı kitlesel feminist sivil itaatsizliğin sesli bir savunucusu ve 2023’te hazırlanan başörtüsü ve iffet programının sesli bir eleştirmenidir. Mayıs 2016’da Tahran’da “ölüm cezasının kaldırılması için kampanya yürüten bir insan hakları hareketi” kurmak ve yürütmek suçundan 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2020’de serbest bırakıldı, ancak 2021’de hapishaneye geri gönderildi ve o zamandan beri tutuklu kadınlara yönelik tacize ilişkin raporlar verdi.
Ekim 2023’te hapishanedeyken, “İran’da kadınlara yönelik baskıya karşı ve herkes için insan hakları ve özgürlüğü destekleme mücadelesi nedeniyle” 2023 Nobel Barış Ödülü‘ne layık görüldü. İran Dışişleri Bakanlığı Muhammedi’ye ödül verilmesi kararını kınadı.

Peki Dünya Tarihinde NOBEL ödülüne Laik görülen ilk Türk kadını olan Nergis Muhammedi hakkında Türk Dünyası Neden suskun? Neden Türk Dünyası Basını bu konudan yeterince bahsetmiyor?

İşin içinde İran olunca nedense biz fazla bir şey konuşamıyoruz, artık bunun adına Din faktörümü dersiniz, İranın güçlü oluşunumu sebep gösterirsiniz bilemiyorum ama ortada bir gerçek var, 35 Milyondan çok Türkün hak ve hukukundan mahrum bırakılmasına nedense Türk Dünyası suskun ve ilgisiz.

Şu An Dünya basınının en birinci haber kaynağı olan İran’lı bir aktivist Kadının 2023 NOBEL Barış ödülüne laik görülmesi, ancak bu haberlerin hiç birinde tek kelime bile Nergis Muhammedinin Türk olduğundan ve asıl İranda yargısız mahkum edilemesinin altında yatan gerçeğin, onun Türk olmasında kaynakladığı hakkında bir kelime bile bahseden yok! Bu Dünya Basından böyle değil sadece, Bizim kendi Dünyamızda da ( Türk Dünyası) bu konuyla ilgili tek kelime yazan yok.

Bu sabah Google üzerinden tüm yazılanları bir inceledim, copy-pase sistemi ile herkes aynı kalıp haberi alıp kendi haberine yapıştırmış, neredeyse tüm haberler tıpa-tıp aynı!

Hani Ben yıllardan beri LOBİ meselesinden bahs ederim ya, işte onun en net görüntüsüdür bu, biz kendimiz dışında, kendimizi korumamızı yapamadığımız gibi, kendi içimizde de, kendi kimliğimizi koruma sıkıntısı çekiyoruz.

Türkü tanıtmak, İran adlı ülkede 35 Milyondan fazla Azerbaycan Türkünün hak ve hukukunun elinden alındığını Dünya ya duyurmanın bundan daha Büyük fırsat olamazdı ama maalesef biz bunu da kullanamadık.

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler