featured-image-1684
media-bitmeyen-sevda-chapa
media-d2aad151-bcda-49d0-814c-6bb6bb0d7aee
Milletvekili Azer Badamov

Dün Avrupa Parlamentosu Azerbaycan’a karşı bir karar kabul etti. 11 maddelik kararda Azerbaycan yine suçlanıyor. Karar sadece Ermenilerin tek taraflı taleplerini yansıtıyor.
Milli Meclis milletvekili Azer Badamov diaspora.com.tr -e yaptığı açıklamada, Avrupa Parlamentosu’nun Karabağ’ın dağlık bölgesine ilişkin aldığı kararın uluslararası hukukun norm ve gereklerini aşmak ve bağımsız Azerbaycan Cumhuriyetinin iç işlerine karışmak anlamına geldiğini söyledi..
“Kararın 2. paragrafı Azerbaycan’ı 10 Kasım’da imzalanan Üçlü Deklarasyonun gereklerine uymaya çağırıyor. Bu çağrının neden Ermenistan’a yapılmadığını merak ediyorum. Çünkü Azerbaycan tüm yükümlülüklerini yerine getirirken, bu beyannamenin 4. paragrafı bugün bile Ermenistan tarafından yerine getirilmemiştir.
Böylece Ermenistan’ın silahlı kuvvetleri, barış güçlerinin kontrolü altındaki bölgede kalmakta ve bu bölgeye yeni silah ve kuvvetler getirilmektedir. Yolu kapatmaktan bahse diyorlarsa, 32 yıldır abluka altında tutulan 465 bin Nahçıvanlının haklarının sağlanmasından neden bahsetmiyorlar? Azerbaycan’ın batı bölgelerinin Nahçıvan’a sorunsuz geçişinin sağlanması hükmü neden gündeme getirilmiyor? BM Mülteciler Yüksek Komiserliği gözetiminde ülke içindeki mültecilerin ve yerinden edilmiş kişilerin Karabağ’ın dağlık bölgesine geri gönderilmesi konusu neden gündeme getirilmiyor? Yani 32 yıldır haklarından mahrum bırakılan Azerbaycanlıların hak ve özgürlüklerinin iadesi neden Avrupa Parlamentosu’nda bir kez bile tartışılmıyor? “- millet vekili söyledi.
Ona göre yıllardır çözüm bekleyen bu önemli meseleleri bir kenara bırakıp Ermenistan’ın yalanına dayanan bir kâğıdı kabul etmek, Avrupa Parlamentosu’nun uluslararası hukuk normlarından uzak olduğu ve Ermeni lobisinin mali durumu pahasına kararlar aldığı gerçeğinden başka bir şey değildir..
Avrupa Parlamentosu liderleri defalarca yolsuzlukla suçlansa da bu uygulama maalesef günümüzde de devam ediyor. Bu yazıda uluslararası hukukun tüm normlarını çiğneyerek Laçin’e bir BM ve AGİT misyonu gönderilmesi talep edilmektedir.
“Acaba bu maddeden bahsederken Azerbaycan’ın fikrini sordular mı?” Ne yazık ki hayır. Avrupa Parlamentosu’nun kendine biraz saygısı olsa bile, sadece Ermenistan aleyhine suç teşkil eden belgeleri kabul etmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü bölgede barışın tesis edilmesini engelleyen tek taraf Ermenistan’dır.”
Azer Badamov, Avrupa Parlamentosu’nu kış uykusundan uyanmaya ve Ermenilerin mali durumu pahasına kararlar almaktan kaçınmaya çağırdı

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler