featured-image-1674
media-bitmeyen-sevda-chapa

 

20 Ocak Azerbaycan halkının trajedisi ile birlikte unutulmaz bir kahramanlık tarihidir. Bağımsızlığımızın sağlanması, vatanımızın hürriyeti için canlarını feda edenlerin kahramanlıkları ve vatan sevgisi bugün mutlu yarınlarımızın ve kalkınmamızın temelidir.

Bu konuda www. diaspora.com.tr –e Azerbaycanlı millet vekili, Milli Meclis Tarım Politikası Komitesi Başkanı Tahir Rzayev konuşmuş.
Millet vekili demiş ki, Ulu Önderimiz Haydar Aliyev’in mücadelesinin yollarına baktığımızda, bağımsızlığımızı yeniden tesis etme ve pekiştirme yolunda yaptığı fedakarlıkları hatırladığımızda, büyük zorluklar pahasına başarılarımızın kazanıldığı açıktır.
“20 Ocak trajedisinden bir gün sonra Azerbaycan’ın Moskova’daki temsilciliğine giderek Mihail Gorbaçov’un Azerbaycan karşıtı politikasını sert bir dille eleştirmek, yaşanan olaylardan Ermeni yanlısı bu devlet başkanını sorumlu tutmak büyük cesaret ve vatanseverlik gerektiriyordu. Halkımızın üzerine ve bunu dünyaya ilan etmek. Bu adımı ancak kalıcı halkıyla birleşmiş, toprağı ve vatanı için canını feda etmekten çekinmeyen bir lider, Haydar Aliyev atabilirdi. Milli Önderimizin unutulmaz eylemi o dönemde yasta olan Azerbaycan halkına yeni bir mücadele ruhu verdi. Tankların ve otomatik silahların önüne, ruhları inanç ve kararlılıkla çıkan şehitlerimizin çocukları ve yakınları, daha büyük bir cesaret ve şevkle istiklal mücadelesine atıldılar. Birinci ve ikinci Karabağ savaşında savaşa giren, kahramanlık gösteren, canını feda eden her halkın, 20 Ocak faciasında şehit düşen, kahramanlık gösterenlerin örneğini izlediği bir gerçek ve yadsınamaz bir gerçektir. Masum kardeşlerinin kanı yerde kalmasın diye savaşa giren , düşmanlarımızın bağrına ateş koydular”- bildiren millet vekili söylemiş ki, 20 Ocak bir kahramanlık örneği ve halkımız için bir derstir. Halkımız bu dersten doğru sonucu çıkarmıştır. Artık ülkemizde sosyal ve siyasi istikrar var, devletimiz gelişme yolunda, dünyada büyük bir itibara sahip.
Halk ve Başkan birdir, oybirliğiyle ve birleşmiştir. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in düşünceli politikası, Azerbaycan’ı sosyal, tanınan, sevilen, saygı duyulan, gelişen, kazanan, dünyadaki yeri ve konumu olan bir devlet haline getirmiştir.
30 yıldır düşman tarafından işgal edilen topraklarımı özgürdür artık.
Artık dünya Azerbaycan’ın gerçeklerini, başarılarını, barışını konuşuyor, halkımız milli ve manevi değerleri, toprağına ve vatanına sadakatiyle tarihte yeni, unutulmaz sayfalar yazıyor.
“Kuşkusuz 20 Ocak şehitlerinin ruhları bunu görmekten mutluluk duymaktadır.
Gururlular ve gurur duymakta haklılar çünkü mutlu hayatımızın yolunu açtılar. Halkımızın gururu olan şehitlerimiz unutulmayacak ve ölmeyecekti. En büyük onuru ve saygıyı hak ettiler”-millet vekili böyle demiş…

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler