featured-image-1805
media-bitmeyen-sevda-chapa

Almanya Dışişleri Bakanlığı dün yayınladığı bir genelge uyarıyla, Almanyada yaşayan Türk kökenli Alman Vatandaşlarını uyardı! Yapılan açıklamadı Türkiye ye, gidecek Türk kökenli Almanların Dikkatli olması hakkında bazı uyarılar yapıldı.

Türkiye: Seyahat ve Güvenlik Önerileri

Durum – 27.01.2023

(08.12.2022 tarihinden beri geçerlidir)

Almanya Dışişleri Bakanlığı yayınladığı uyarıda kısaca şu uyarıları yaptı.

Türkiye de Alman vatandaşlarının keyfi olarak tutuklandığı, yurt dışına çıkışlarının yasaklandığı veya Türkiye’ye girişlerinin engellendiği vakalar sürekli devam etmektedir. Geçmişte sorunsuz bir şekilde ülkeye giriş çıkış yapabilen kişiler bile, çok önceden işlenmiş veya yeni suçlardan dolayı geri döndüklerinde tutuklanabilmektedir. Çoğu durumda, cezai kovuşturmalar, örneğin PKK veya Gülen hareketi (ikiside Türkiye’de terör örgütü olarak sınıflandırılır) gibi terörist olarak sınıflandırılan bir örgütün propagandası, desteklenmesi veya bunlara üyelik şüphesine dayanmaktadır.

Almanyada Yaşayan Türk Vatandaşları ve Almanya Vatandaşlığı Taşayan Türklerin Dikkat etmesi gereken hususlar.

-Siyasi olaylardan, mitinglerden ve genellikle kalabalık insan topluluklarından uzak durun.
-Almanya’da yapılan fikir beyanlarının ve eylemlerin, örneğin Kürtlerle ilgili dilekçeleri imzalamanın, Türkiye’deki hükümeti eleştirme olarak algılanabileceğini ve bu nedenle orada cezai sonuçlara yol açabileceğini unutmayın. Aynı durumda, sosyal medyada hükümeti eleştiren ifadeler ve başka birinin gönderisini paylaşmak veya beğenmek için de geçerlidir. Kamuya açık olmayan yorumlar, Türk kolluk kuvvetlerine isimsiz ihbar yoluyla da sizi şikayet edebilirler.
-Yurtdışındaki yetkili Alman diplomatik misyonunun konsolosluk desteğinin, sizi bazıları ciddi olabilen cezai kovuşturmaya karşı korumak için genellikle yeterli olmadığını lütfen unutmayın.
-Lütfen iç siyasi durum hakkında olumsuz paylaşımlar yapmaktan kaçının.
-Lütfen Giriş ve Gümrük giriş kontrolleri ve bilgileri, özellikle giriş reddi ile ilgili bilgilere de dikkat edin.

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler