featured-image-2274
media-bitmeyen-sevda-chapa

Güney Azerbaycan Türkleri, İran esareti altında yaşayan ve tahmini 35 milyonu aşkın bir nüfusa sahip, kendi dillerinde eğtim yapma hakları olmayan, haklarını aradıklarında özgürlükleri kısıtlanan ve ölüm cezasına çarptırılan, insanca yaşama haklarını arayan ve Türkiye ile Azerbaycan dan, doğrudan destek alamayan bir topluluk.

16 Ocak 1979 yılında İran Şahı Rıza Pehlevinin ülkeyi terketmesinden sonra İran da, büyük bir çoğunluğun desteğini alarak islam cumhuriyetini kuran Humeyni’nin, geliş sonrası hak ve hukuklarını yavaş yavaş kayıp eden Güney Azerbaycan Türkleri tam 44 yıldır esaret altında yaşamaktalar.

İran Nüfusunun % 1 ni, oluşturan Ermeniler, %7 oluşturan Kürtler ve diğer azınlık halkların bile kendilerini serbestçe ifade edebilme hakkı olamasına rağmen, 35 Milyon, bir nüfusa sahip Güney Azerbaycan Türkleri, kendi dillerinde eğitim, hak ve özgürlük, hukuk haklarından yoksun esaret altında yaşamaktalar.

media-harita

Günümüz de, ise Gerek bölgesel çıkarlar, gerekse güçlü Amerika ve İsrail politikaları gereği, Türkiye ve Azerbaycan iran sınırları adı altında olan bölgede ( Güney Azerbaycan Bölgesi) yaşayan ve Türk olduklarını her seferinde, ölüm cezasını göze alarak haykırdıkları ”Haray Haray Men Türkem” sloganlarına rağmen, bir türlü direk destek verememekte.

İran’ın, yaptıkları baskılara boyun eğemeyen ve türlü yollarla Dünya ya, yayılmış yüzbinlerce Güney Azerbaycan Türkleri, kendi kaderlerini kendilerinin çizme umudu ile, Dünyanın dört bir yanın da, (Ağırlıkta Amerika, Kanada, İngiltere, Fransa, İsveç, Belçika, Almanya vs…) örgütlenerek, haklarını aramaya devam etmekteler.

Bunlardan en Büyüklerinden biri olacağını düşündüğümüz,  bizim de www.diaspora.com.tr  haber portalı olarak desteklediğimiz ve organizesinde yer aldığımız, 25 Mart Brüksel Mitingi gerçekleşecektir.

25 Mart saat 14,00 da, Brükselin Avrupa parlementosu binalarının olduğu, Place Luxsembourg Meydanında toplanıp..

media-ekran-resmi-2023-03-09-09-55-59

Daha sonra konvoy halinde bir yürüyüş ile, 300- 400 mesafe aralıkta olan, yine Avrupa birliği binaların merkez meydanı olarak bilinen Place Schuman meydanında saat 17,00 kadar protesto mitingi gerçekleştirilecektir.

media-ekran-resmi-2023-03-09-10-02-02

Avrupanın bir çok ülkesinden katılımcının katılması beklenilen bu protesto gösterisi son yılların en büyük protestosu olacağı düşünülmekte.

Belçika da ve Diğer komşu ülkelerinde yaşayan Türk ve Azerbaycan Derneklerinde katılması beklenilen yürüyüş için tüm teknik ve alt yapı çalışması hazırlanmış durumda.

www.diaspora.com.tr Haber portalı olarak bu süreç de sizi sürekli bilgilendirmeye devam edeceğiz.

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler