featured-image-2348
media-bitmeyen-sevda-chapa

Ermenistan Başbakan Nikol Paşinyan 21 Mart Salı günü  İran’ın Yeni Yılını (Nevruz Bayramını) kutlarken, Ermenistan’ın komşu İran ile ilişkilerini genişletmeyi umduğunu söyledi. Paşinyan, İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’e gönderdiği tebrik mesajında, Ermenistan ile İran arasındaki bağların Ermenistan hükümeti için “özel önemini” sürdürdüğünü söyledi. “Ermeni ve İran halklarının refahı ve bölge barışı yararına dostane ilişkilerimizin derinleşmesini teşvik edecek çok düzeyli ikili programımızın yakın gelecekte genişletileceğini içtenlikle umuyorum. ” Dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi’ye ayrı bir mesaj gönderen Paşinyan, Erivan ve Tahran’ın bu yıl bu programa “yeni bir ivme kazandıracağından” emin olduğunu söyledi. Bu arada İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bagheri Kani, iki günlük bir ziyaret için Erivan’a gideceğini duyurdu. Tahran’ın “komşuluk politikasını güçlendirdiğini ve Kafkasya’ya öncelik verdiğini” söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahian, Ermeni mevkidaşı Ararat Mirzoyan ile geçen ay Cenevre’de bir araya gelmişti. Amir-Abdollahian, ülkesinin Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde desteklediğini ve bölgedeki “jeopolitik değişikliklere” karşı olduğunu yineledi.

İranlı liderler, iki Güney Kafkasya devleti arasındaki ulaşım bağlantılarının yeniden kurulmasına ilişkin Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki müzakerelerin bir parçası olarak geçen yıl içinde birkaç kez bu tür açıklamalarda bulunduklarını dile getirmişti.

Bu bağlantılar, 2020 Dağlık Karabağ savaşını sona erdiren Rusya himayesinde imzalanan ateşkes tarafından sağlanmaktadır. Anlaşma özellikle Erivan’ı Azerbaycan ile Nahçıvan yerleşim bölgesi arasında demiryolu ve karayolu bağlantılarını açma taahhüdünde bulunmuştu.

Alıntı Armenews

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler