featured-image-1388
media-bitmeyen-sevda-chapa

media-cemal-mehmethanoglu-potre
Türkiye de, gerek Güney Azerbaycan çalışmalarıyla, gerek Azerbaycan Türklerinin hak sesini uluslararası plat forumlarda seslendiren Cemal Mehmethanoğlu, kendi yönetiminde olan ”Türkiye de yaşayan Azerbaycan Türkleri Gurubunda” adında ki, sosyal ağ platformunda yaptığı bir paylaşımla, Güney Azerbaycan Türkleri Milli Lideri sıfatı taşıyan, Dr. M. Eliçöhreganlı’nın Türkiye ve Azerbaycana giriş yasağının kaldırılmasını talep etti.

Dr. M. Eliçöhreganlı Kimdir;

Mahmudali Çehreganlı; Amerika’da sürgün hayatı yaşayan ve ülkemizde tanınması gerekirken  çok tanınmayan, liderlerden bir tanesidir. Size bu yazı da, kalemimizin kuvvetince, ömrünü Türklük davasına adamış bu büyük şahsiyettir.

Dr. Mahmudali Çehreganlı; 1958 senesinin Mart ayında, Babahan Bey ve Hanım Hanım’ın çocukları olarak, Azerbaycan Türklerinin yoğun olarak yaşadığı, Tebriz kentine yakın olan ve Urmiye Gölü’nün kuzeyinde yer alan Çehregan kasabasında dünyaya gelmiştir. Soyadının da bu kasabadan almaktadır. Çahreganlı’nın eğitim hayatına baktığımız zaman, ilkokul öğrenimine, doğduğu kasabada Caferi İlkokulunda başlamış, ortaokul eğitimini ise Tesuc şehrinde bulunan Cami ortaokulunda tamamlamıştır. Çehreganlı, Maragha şehrinde Pedegoji okuduktan sonra, 1977 senesinde askeri öğretmen olarak, göreve başlamıştır. 1979’de askeri görevini tamamlamasının ardından, Sebuster Bölgesi’nde hizmet veren ilkokullarda öğretmenliğe başlamış, 1984 senesinde girdiği Tebriz Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı bölümünden 1988 senesinde mezun olmuştur. Meshedin Firdevsi Üniversitesi Umumi Dil Fakültesinde iki yıl öğrenim gören Çehreganlı, bundan sonra akademik eğitime başlamış ve 1992’de yüksek lisans tezini vermiştir. Bu dönemden sonra Çehreganlı, eğitim hayatına Azerbaycan’da devam etmiştir.  Burada filoloji üzerine doktorasını tamamlayan Çehreganlı, ’’Farsçada Türkçe Sözcükler’’ isimli doktora tezini vermiştir. Tebriz ve Tahran’da ki üniversitelerde öğretim üyeliği ve rektör yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler