featured-image-2669
media-bitmeyen-sevda-chapa

Azerbaycanın Güçlü STK (Sivil Toplum Kuruluşu) Kamu Siyasal Süreçleri Uluslararası İlişkiler Merkezi Genel Başkanı Samir Adıgözelli, kendilerine Bağlı Boyukmillet.comHaber  Portalında yaptığı açıklamada bu fikirleri gündeme getirdi;

29 Eylül’de ABD’nin Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde düzenlenen Türk kamu diplomasisi konferansına Ermeni radikaller saldırdısı yaşandı.
Karabağ’ın tamamen Azerbaycan’ın kontrolüne geçmesi ve Ermenilerin kitlesel olarak bölgeden ayrılması, dünyanın farklı ülkelerindeki Ermeni lobisini “harekete geçirdi”, Azerbaycan karşıtı ve Türkiye karşıtı faaliyetlerini yeniden yükselişe geçti.
Bazı siyasi ve uluslararası analistler, Azerbaycan’ın başarılı terörle mücadele operasyonunun ardından ASALA’nın yeniden ortaya çıkacağını göz ardı etmiyor.
Ermenilerin bu yöndeki olası “faaliyetlerini” etkisiz hale getirmek için ne gibi adımlar atılmalı ve en önemlisi diasporamızın koordineli faaliyeti nasıl oluşturulmalı?
Samir Adıgözalli: “İç Savaş ve egemenliğimizin yeniden sağlanması, diasporamızın faaliyetlerini artırması ve geliştirmesi yönünde yeni yükümlülükleri gündeme almamızı zorunlu kılmakta”
Uluslararası Kamu Siyasi Süreçler İlişkileri Merkezi Başkanı Samir Adıgözalli, “Bakü-Habare”ye yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın uyguladığı başarılı terörle mücadele tedbirlerinin ardından Ermeni diasporasının bize karşı daha aktif hale gelmesinin beklendiğini ve bu yönde bir gelişmenin beklendiğini söyledi. Türk kardeşlerimiz: “Bizim için dış faaliyette yeni bir aşama doğuyor. Hem Batı medyasının hem de Ermeni diasporasının bize yönelik saldırılarını toptan etkisiz hale getirmek için karmaşık bir eyleme geçmemiz gerekiyor. Ermeniler uzun bir terör geleneği yaşıyor. Tarihte aydınlarımızı, Türk diplomatlarımızı ASALA eliyle öldürdüler. Dünyada devam eden süreçler karşısında bazı ülkeler bu konuda Ermeni diasporasına desteklerini esirgemeyecek.

Samir Adıgözelli daha sonra açıklamasını şöyle sürdürmüş;

Bu nedenle faaliyetlerimizi yeni gerçeklere göre ayarlamamız gerekiyor. Bu koordinasyonun Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülmesini öneririm. Azerbaycan diaspora örgütleri ve kültür merkezleri daha aktif hale gelmeli. Bize yönelik birçok provokasyon olacak. Aynı zamanda yabancı ülkelerdeki büyükelçiliklerimizin korunması da düzenlenmelidir. Özellikle Ermeni diasporasının ideolojik merkezi sayılan Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) bu konuda daha aktif hale geldi. ANCA, Ermenilerin gerçekleştirdiği neredeyse tüm terör ve sabotaj eylemlerinin ideolojik ve mali kaynağıdır. dedi.
media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler