featured-image-2652
media-bitmeyen-sevda-chapa

Sahte Dağlık Karabağ Cumhurbaşkanı’nın kararnamesiyle 1 Ocak’tan itibaren tüm devlet daireleri feshedilecek ve Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin varlığı sona erecek.

Sahte Dağlık Karabağ Cumhurbaşkanı Samvel Şahramanyan, önümüzdeki yıl 2024, 1 Ocak’tan itibaren varlığı sona erecek olan Dağlık Karabağ devletinin tüm kurum ve kuruluşlarının feshedilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı.
Kararnamede, zor durumda olan askeri-siyasi durum ve Dağlık Karabağ halkının fiziki güvenliğinin ve hayati çıkarlarının sağlanması önceliği dikkate alınarak, Rus barışı koruma kuvvetleri komutanlığının arabuluculuğu yoluyla Azerbaycan ile varılan anlaşmanın dikkate alındığı belirtiliyor. Dağlık Karabağ Cumhuriyeti sakinlerinin kendi mülkleri ve araçlarıyla Laçin koridorundan ücretsiz, gönüllü ve engelsiz geçişlerinin kabul edileceğine karar verildiği açıklandı.
Karar şöyle;
-“2024 yılına, 1 Ocağa kadar  kendi bakanlıklarına bağlı tüm devlet kurum ve kuruluşları feshedilinceye ve Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin (Artsakh) varlığı sonau erecek.
-Bu kararnamenin yürürlüğe girmesinden sonra, cumhuriyet dışındaki nüfus da dahil olmak üzere Dağlık Karabağ’ın nüfusu, Azerbaycan’da kalma (geri dönüş) olasılığı konusunda bireysel bir karar vermek için Azerbaycan’ın sunduğu yeniden entegrasyon koşullarını öğrenip karar verme ve gelecekte ki Karabağ bölgesinde kalma hakkına sahiptir.
Kararnamede, kararın yayımı tarihinde yürürlüğe gireceği de belirtilimiş.
media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler