featured-image-2499
media-bitmeyen-sevda-chapa

Analiz

Resimde dediğimiz üzere Ermenistan Başbakanı Nicole Paşinyan’ın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının yeniden göreve seçilmesi törenine katılması aslında çok şeyi ifade eder ve derin manalar taşır.
Başta bu çok sayıda Ermeni diaspora basınını rahatsız etmiştir ve bir çok eleştiri almıştır, ama bunu tahmin ettiği halde Paşinyan bu törene neden katılmış olabilir?
İlk baktığımızda bu Ermenistan’ın Türkiye ye, barış çubuğu uzattığı anlamı taşısa da, aslında bu olay ondan daha derin manalar taşımakta.
En başta olay öyle basında görüldüğü gibi yada iki ülkenin ( genel olarak en çok Ermenistan’ın) biri birilerine karşı uluslar arasında atıp tutmalarının yanı sıra birde kapalı kapılar ardında verilen ve tutulması gereken sözler var.
Son yıllarda Türkiye’nin Ermenistan’a karşı ılımlı tavırları, bazı tavizlerin verilmesi, hava yollarının ve kara yollarının açık olması, Ermenistan’ın tek ticari hattı olan Türkiye- Ermenistan ticari işbirliği, vs… Ermenistan’ında bazı sözlerini tutacağı anlamı taşımaktaydı ve bu ziyaret o sözleri tutacağı anlamına geliyor, olabilir.
Ayrıca 44 günlük Karabağ zaferinde Türkiye’nin tuttuğu mevki ve elde edilen başarı, gelecekte olup bitecekler konusunda Ermenistan’ı endişelendirdiğinden de olabilir.
Türkiye de yaşayan 100 bine yakın Ermeni nüfusunun bir rolü olabilir ki, bunların Çoğunluğu Türkiye’nin şu anda ki iktidarını desteklemekte.
İktidar partisinden Türkiye de tanınmış ortopedik cerrah olan Dr. Sevan Sıvacıoğlu (Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastahanesi) AKP İstanbul 2. Bölge Milletvekili olması da, olabilir.
Velhasıl, Zengezur Koridorunun önümüzdeki dönemde açılabilme ihtimali dikkate alınırsa, Ermenistan’ın Türkiye ye, kara yolu ile bağlanıp, ticaret potansiyelini artırma düşüncesi de, olabilir.
Evet dediğimiz üzere olay o kadar basit değil, altında Derin bir politik amaçlar yatmakta ve bunu önümüzdeki zaman diliminde daha iyi anlayacağız.
Peki tüm bunların Ermeni Türkiye Azerbaycan üçgeninde, gelecekte tüm ilişkilerin normale dönüşünü sağlar mı, diye sorarsanız?
Bence çok erken ve Ermeni Diasporası buna daha hazır değil ve bu kin nefret söylemleri, Ermeni Diasporasının intikam ve toprak talebi devam edecektir ve başta Fransa olmakla, İran dahil Ermeni diasporasını kullanma prosesi devam edecektir, bölgesel çıkarlar şimdilik bunu gerektiriyor.

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler