featured-image-673
media-bitmeyen-sevda-chapa

Sevgili okurlar, şu an hizmete giren ve bundan sonra bu alanda tek güç olacağına inandığımız www.diaspora.com.tr web haber sitemiz hayırlısıyla yayın hayatına başlıyor.

Bu bir günde ve kısa bir çalışmayla hayat geçen bir proje değil, bu proje yılların birikimi ile, tecrübesi ile ve uzun bir yol katedilerek ulaşılmış bir hedef, bu birikimin altına çok çalışmalar var ve 45 yıllık Gurbet çalışmalarımızın Türkiye de yeniden hayat geçirilme projesi olarak ta kabul edebilirsiniz.

Ben şimdi kısa da olsa size bu yola Türkiye’den neden yola çıktığımızı, adımızın neden Diaspora.com.tr olarak düşünüldüğünü açıklamaya çalışacağım.

Başta hedef olarak önümüze koyduğumuz hedef, Türk Dünyasının Birleşme fikridir, bir Türk Devletleri birliği malum uzun yılların hedefidir, fakat bir türlü bu hedefe ulaşılmamıştır.
Bizim bir asırdan uzun bir zamandır düşündüğümüz bu hedef, Avrupa tarafından çok kısa gerçekleşmiş ve bugün 27 Ülkeden oluşan bir süper güce sahip olunmuştur.

Biz Türkiye de, 100 yılımızı Dolduracağımız bir cumhuriyet döneminde ( ki, Azerbaycan cumhuriyeti 105 yılında girmekte ) Hala bu hedefimiz için, ciddi adımlar atamamışız.
Yukarda dediğimiz gibi Avrupa bu girişimi ikinci Dünya harbinden sonra başlatmış ve 50 yıllık bir dönemde 27 ülkeyi bir Birlik etrafında birleştire başarmıştır.

Ancak tekrar etmekte yarar görüyor ki, 100 yılı aşkın süredir, defalarca ceht edilmesine rağmen, yüzlerce anlaşma, sözleşme, teşkilat, kurum, siyasi birliktelik, askeri birliktelik, ekonomik çıkarlar, kardeşlik kavramlarına, rağmen, bırakın 3-5 ülkeyi, sadece birbirine en yakın ve tek Millet olduğuna inanan ve bunu her seferinde sürekli dile getiren iki kardeş ülke Türkiye ve Azerbaycan olarak, bile bunu başaramamışız.

İşte bu durumda, biz bu birlikteliğin temel kavramlarının doğru olmadığına, bu birlikteliğin kurulmasını sağlayacak gerçek işlerin yapılmadığına, bugüne kadar yapılmak istenenlerin sadece ve sadece, siyasi oyunlar, günü birlik çıkarlar, kendine menfaat kazanma hırsı, yabancı güçlerin oyununa gelme hatalarından, kaynaklandığına ve gerçek birliktelik ideolojisinden uzak olduğuna inanlardanız!

Bu sebepten, bunları gördüğümüzden, yaşadığımızdan, şahit olduklarımız hatalardan yola çıkmak istedik.
İşin gerçeği ise, Türkiye Tarih boyunca, kendi yurdundan ayrılıp başka ülkelere gerek ekonomik bakımdan gerek diğer sebeplerden göç eden yurttaşlarına, Diaspora gözüyle değil, aslında yaklaşık bir deyim olan, GURBET çi, adıyla hitap etmiş ve o gözle görmüştü.

Ta ki, içinde bulunduğumuz bu günlere kadar, aslında Tarihi çok eski olan ve Dünyanın birçok halkının kullandığı Diaspora kavramı, çok geniş anlamlar taşır.

İlk kullanıldığı dönemde, sadece bir volkanik taş olarak kullanılan, yani aldığı tüm ışıkları ve renkleri, kendinde farklı forumlarda yansıta bilen bir doğal Taş anlamı taşıyan bu söz, daha sonra ülkesinden ayrı yaşamak zorunda kalan insanların toplu adında kullanılmış ve maksat olarak ta, temelde integrasyon
( Yani; Yaşadığı yere uyum sağlamak, kendini koruduğu gibi, yaşadığı alanda aynı zamanda kendini yaşata bilmek anlamında) kullanılmıştır.

Türkiye bunu bu günlerde sık-sık dile getirmeye ve hatta bu adı kullanmaya başlamıştı, biz bunun farkına vardığımızdan ve bu isimin önemini bildiğimizden, bu adla yola çıkmayı uygun gördük.
Gök Tengi yardımcımız olsun, Türkün doğayla olan barışıklığı ve ona olan inancı, aslında bu işimizin temelini oluşturmakta.

Bu işte Türklük inanç ve gücüne inanan her bir fertle aynı yolda buluşmaktır niyetimiz, kutsal bir yol olarak inanıyor ve kendimize güveniyoruz.

Hayırlı uğurlu olsun, Yolumuz Aydın olsun, hadi hayırlısı…

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler