featured-image-2576
media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir Asırdır bu iki sözün bir türlü gereğini yapamadık!!

  • Azerbaycanın Sevinci Sevincimiz, Kederi Kederimizdir ( Mustafa Kemal Atatürk)
  • İki Devlet Bir Millet  ( Haydar Aliyev)

Dünyanın dört bir yanından insanların rahatlıkla gelebildiği ve gerektiğinde ikamet edebildiği Türkiye sınırları içinde Azerbaycan Vatandaşlarının sorunları bir türlü bitmiyor. Binlerce evraksız ve ikamet izini olmadan yaşayan Azerbaycan Vatandaşlarının bu sorunları bir tülü çaresini bulmuyor ve gittikçe de kardeş ülke Vatandaşlarının Türkiye de kalmalarının önü kesiliyor.

Halbu ki, Türkiye ve Azerbaycan da, Bayrak halini almış o slogan, hem siyasi otoriteler tarafından, hem de iki ülke vatandaşları arasında sıkı-sık kullanılıyor!

”İki Devlet Bir Millet”

Pek bir asırdır bu söze neden uygun hareket edilmemekte?

Türkiye Cumhuriyetinin 100 yılını Kutlarken ve Azerbaycan Milli Lideri Haydar Aliyevin Dünya ya gelişinin 100 yılı çerçevesinde bir çok kutlamaların kayıtlara geçtiği 2023 yılın da, Kardeş ülke ile bir türlü kardeşlik ilişkilerini ilerletemiyor, hatta sürekli kısıtlamalarla karşılaşıyoruz.

Yıllardan beri bir çok Azerbaycan Vatandaşlarının Kardeş ülke Türkiye de, kayıtsız bir şekilde yaşadıkları malum, hatta bu insanlar eğtim hakları, sağlık yardımı almama durumları ve evraksız yaşadıkları sık-sık ülke basını tarafından dile getiriliyor,peki buna rağmen kardeş ülke vatandaşları neden bu sorunla karşı-karşıya kalıyorlar veya mecbur bırakılıyorlar?

Daha düm Kardeş Ülke diş işleri Bakanı Sayın Jeyhun Bayramov Türkiye ye resmi sefer çerçevesinde gelmiş, önce Türkiye Diş işleri Bakanı Hakan Fidan tarafından daha sonra da Türkiye Cumhuriyeti Cumhur Başkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından kabul edilmişti, peki bu görüşmelerde bu sorunlar konuşuluyor muydu?

Bu günkü duruma bakınca hayır, şu an Türkiye nin, dört bir tarafında hiç bir şehirde Azerbaycan vatandaşlarına kısa dönem ikamet izni verilmiyor ve göç idaresi genel Müdürlüğü bunu açık dile getirmekte ve vatandaşlar bu duruma anlam verememekte!!

 

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler