featured-image-2212
media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir Fransız Haber sitesi İran da, mahalli bir gazete haberine dayandırdığı habere göre,  İran’ın Kutsal şehir olarak ve dini eğtimlerle bilinen Kum şehrinde bir kız okulunda solunum yollar kanalıyla yüzlerce talebenin zehirlendiği haberi kullanmış.

HUFFPOST Haber sitesine göre haber şöyle;
İran da bir sağlık yetkilisinin 26 Şubat Pazar günü yaptığı duyuruya göre, son aylarda İran’ın büyük bir kutsal şehrinde kız okullarını kapatmaya zorlamak amacıyla kişiler yüzlerce öğrenciyi zehirledi.
Kasım ayının sonundan bu yana, yerel basında Kum’daki (ortada) okullarda 10 yaş civarında yüzlerce kız çocuğunun solunum yolu zehirlenmesi vakaları olduğu bildirildi. Bazıları kısa süreliğine hastaneye kaldırıldı.

Resmi Irna ajansına göre, çocukların aileleri 14 Şubat’ta yetkililerden “açıklama talep etmek” için şehrin valiliği önünde toplandı. Ertesi gün hükümet sözcüsü Ali Bahadori Jahromi, zehirlenmenin kaynağını bulmak için “istihbarat ve eğitim bakanlıklarının işbirliği yaptığını” duyurdu.

Her hangi bir tutuklama olmadığı duyuruldu
Bu soruşturmanın ardından, “Sağlık Bakan Yardımcısı Youness Panahi, Pazar günü Kum’da öğrencilerin zehirlenmesinin kasıtlı olduğunu zımnen doğruladı” dedi.

Youness Panahi, “Bazı kişilerin tüm okulların, özellikle de kız okullarının kapatılmasını istediği ortaya çıktı” dedi. Herhangi bir tutuklama açıklanmadı. Zehirlenmenin “mevcut ve askeri kullanımda olmayan kimyasal bileşiklerden kaynaklandığını ve ne bulaşıcı ne de bulaşıcı olmadığını” sözlerine ekledi, ayrıntıya girmedi.

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler