featured-image-1841
media-bitmeyen-sevda-chapa

Ermeni Diasporasının Fransa da sesi olan haber sitesine göre, Ermenistan’ın İran sınır kapısı bir iran asıllı iş adamı Tarafından yenilendi.

Haber aynan Şöyle;media-siteon-logo

İran’ın Tana Energy Management şirketi geçtiğimiz günlerde Ermenistan da yapılan ihalenin alarak. sözleşme Cuma günü Ermenistan Devlet Gelir Komitesi (SRC) tarafından imzaladı.
Erivan’daki imza töreninin ardından yayınlanan bir SRC bildirisinde, ” Ermenistan la İran arasında Modern bir kontrol noktası sağlayacak olan inşaat çalışmaları 2026 yılında tamamlanacak.”
Açıklamada, CRS başkanı Rustam Badasian’ın AB ve EBRD’ye Erivan’ın güneydoğudaki Meghri kenti yakınlarındaki Ermenistan-İran sınır tesislerini iyileştirmesine yardım ettikleri için teşekkür ettiği belirtmiş.

Ayrıca Haber sitesi; Meghri kontrol noktası, dört tarafı karayla çevrili Ermenistan’a gönderilen ve buradan gönderilen malların üçte birini idare ediyor.
İran ayrıca Güney Kafkasya devletinin önemli bir ticaret ortağıdır. Ermenistan hükümeti verilerine göre, Ermenistan ile İran arasındaki ticaret Ocak ve Kasım 2022 arasında %44 artarak 638,4 milyon dolara ulaştı.

İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi, geçtiğimiz Kasım ayında Tahran’da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile yaptığı görüşmede ikili ticaretin büyümesini arzuladıklarını söyleyen Raisi, iki komşu devletin hükümetlerinin bu ticareti yakın gelecekte 3 milyar dolara yükseltmeye istekli olduğunu söylemiş.

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler