featured-image-800
media-bitmeyen-sevda-chapa

Nous sommes actuellement activement engagés dans l’ouverture du corridor de Zangezur. Dans la partie du corridor de Zangezur, qui traverse le territoire de l’Azerbaïdjan, 40 % des travaux sur la ligne ferroviaire et 70 % sur l’autoroute ont été achevés. Tous les travaux seront achevés en 2024 et un nouveau corridor de transport verra le jour.

We are currently actively engaged in the opening of the Zangezur corridor. In the part of the Zangezur corridor, which passes through the territory of Azerbaijan, 40 percent of the works on the railway line and 70 percent on the highway have been completed. All work will be completed in 2024 and a new transport corridor will emerge.

Şu anda aktif olarak Zangezur koridorunun açılmasıyla ilgileniyoruz. Zangezur koridorunun Azerbaycan topraklarından geçen kısmında demiryolu hattındaki çalışmaların yüzde 40’ı, karayolunda ise yüzde 70’i tamamlandı. Tüm çalışmalar 2024 yılında tamamlanacak ve yeni bir ulaşım koridoru ortaya çıkacaktır.

TRT, yerel basına atıfta bulunarak, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Türkmenbaşı şehrinde Türkiye ve Türkmenistan Cumhurbaşkanları ile yaptığı genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada bunu söylediğini bildirdi.

Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı’nın yılda 15 milyon ton elleçleme kapasitesine sahip olduğunu kaydeden Aliyev, bu hacmin 25 milyon tona çıkarılması için kaynak ayrılmasının planlandığını vurguladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı, geçen yıl Hazar kıyısında kurulan Alat Serbest Ekonomik Bölgesi’nin imkanlarından yararlanmaları için Türkiye ve Türkmenistan’dan firmaları davet etti.

“2017 yılında canım kardeşim Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun açılışını yaptık. Bu projeye 100 milyon dolardan fazla yatırım yapılacak ve iletim kapasitesi mevcut 1 milyon tondan 5 milyon tona çıkarılacak” dedi.

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler