featured-image-2566
media-bitmeyen-sevda-chapa

Tek kardeş ülke olarak kabul ettiğimiz ve bir çok stratjik iş birliği anlaşması imzaladığımız Azerbaycan ve Türkiye arasında iki ülke vatandaşlarının çilesi bir türlü bitmek bilmiyor.

Türkiye uzun zamandan beri kısa süre ikamet izni vermediği Azerbaycan vatandaşlarına,  aynı şekilde Azerbaycan da cidi zorluklar göstermekte, iki ülke arasında ise, kara yolu geçişi tamamı ile kapanmış durumda.

Ermeni,  Gürcü, Rus, Ukranya dahil, bir çok ülkeden kara yoluyla Türkiye ye, gelmenin mümkün olduğu, Suriye, Irak, İran, Afganistan vs… sınırların yol geçen hanına döndüğü bir devir yaşarken, Kardeş Azerbaycan la, ilişkiler zorlaştırılmaya ve kaos olarak devam etmekte.

Azerbaycan vatandaşaları ise, sözün tam anlamıyla çile çekiyorlar! Türkiye Azerbaycan arası uçak biletlerinin aşırı derecede pahalı olması sebebi ile alternatif yollar arayan Azerbaycan ve Türk vatandaşları için yeni bir çile yolu açılmış durumda, bu devirde ilkel şartlar ve perişanlık biçimide yapılan bu yolculuğu siz haber yapmayı uygun gördük.

Şu anda tek kara yolu seferi olan yolculuk şöyle yapılmakta;

Türkiye çıkışlı yalnız Azerbaycan Vatandaşları, Türkiyenin her bir yöresinden çeşitli otobüslerle ( Iğdır Turizm, Aras Iğdır, Metro vs…) önce Iğdır’a ulaşmakta, Iğdır’dan, diğer bir otobüsle Naxçivan’a ulaştırılıp, orada tekrar bir otobüs değişikliği ile, İran topraklarından geçerek, Azerbaycana ulaşmakta.

Ancak bu yolu Türk vatandaşları kullanamıyor çünkü İran Türk Vatanadaşlarının bu yolu kullanmasına izin vermiyor.

Dönüşte ise, Azerbaycan Vatandaşları aynı yolu kullanamıyor, çünkü Azerbaycan Kendi Vatandaşlarının kara yoluyla ülkeden çıkmasına izin vermiyor, dönüşte Azerbaycan Vatandaşları tekrar mecburen Hava yolunu kullanmak zorunda.

Bir taraf ( Türkiye) ikamet izni vermiyor, diğer tarafta ( Azerbaycan) Kenedi ülkesi kapısını kendi vatandaşlarına kapatıyor!

Ve biz bunun adına iki kardeş ülke diyoruz, ne kadar saçma değil mi?

İki ülke vatandaşları, iki ülke arasında ilişkilerin daha sık bir durum almasını beklerken, iki ülke ilişkileri bir birinden ayrılmakta ve uzaklaşmakta.

Durum sonucu ne olacak, belli değil, hayırlısı olsun.

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler