featured-image-1621
media-bitmeyen-sevda-chapa

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Ceyhun Bayramov’un, Diş işleri Bakanlığı görevine geldiğinde yaptığı bu konuşamım üzerinden tam-tamına, 2 yıl geçmesine rağmen Azerbaycanın harici siyasetinde ve diplomatik çalışmalarında hiç bir şeyin değişmediği gözlenmekte!

Cumhurbaşkanı Ceyhun Bayramov’un ataması sırasında yaptığı video konferansta neler demişti?

“Yabancı Basın iletişim araçlarıyla yakın temaslar kurulmalı. Bazı durumlarda, Azerbaycan hakkında sık-sık doğru olmayan bilgiler ve fikirler beyan edilmekte biz bunlara gerekli ve doğru cevapları vermeliyiz, Ancak ben bunu çok zamanlar göremiyorum. Ülkemiz hakkında kasten uydurulmuş asılsız söylentilere, ben müdahale etmedikçe sizler yapmıyorsunuz.  sizler ya bu işi yapmak istemiyorsunuz ya da başka talimatlar alıyorsunuz.

Bu ağır konuşmayı Cumhurbaşkanı İlham Aliyev 2020 yılında yapmış, fakat o günden bu güne kadar maalesef hiç bir şey değişmediği gözler önünde.

Bu gün Ermeni diasporasının ve dolayısı ile ermeni diplomaysasının yaptığı gerçek dışı paylaşım ve bilgi kirliliğine Azerbaycan yeterince cevap veremiyor.

Bu konu en net son günlerde Ermeni diasporasının Lacin koridorunda olanlarla ilgili Dünya ya verdiği yanlış ve tutarsız bilgilerde ve bunlara karşı Azerbaycan tarafının yeterince enformasyon dağıtımının yapamamasında görmek mümkün.

Bizim Türkiye de, bir web Diaspora haber  paylaşım sitesi açmamızın birinci sebebi bu!

Ne Türkiye ne de Dünya bu konuları iki taraftan tam olarak alamıyor, şu an o bölgeden giden tüm bilgiler tek taraflı ve Ermenistan taraflı bilgilerden oluşmak ta, peki bu konunun önünü almanın yolu var mı?

Evet, tabi ki, var! Sadece Diasporamızın bağımsız bir şekilde çalışmasını temin etmek, diasporamızın üzerindeki o gizli elleri temizlemek ve en önemlisi diasporalarla sorumlu Devlet komitesini yeniden yapılandırmak.

Bu kurumu bu işde ehli olan insanları adapte etmek ve onların güçlü Diaspora ve Lobi hareketi bilgisinden faydalanmak.

En önemlisi Diasporamızı yeniden yapılandırırken, Kuzeyli, Güneyli, Batılı, Türkiyeli, muhalefet ayrımı yapmadan, gerçekten vatan için çalışacak insanları göreve getirmek ve onların gücünden faydalanmak.

Türkiye li, diyorum lakin Türk ve Azerbaycan Diasporasının birlikte çalışama yapmasından başka da çare görünmemekte.

Bunlar yapılamadıkça, ne doğru bir diplomatik çalışma yapmak mümkün olacak, ne de diasporamızın gerçek gücü fark edilecek!!

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler