featured-image-1237
media-bitmeyen-sevda-chapa

PARİS – Fransa’nın Lyon kentinde yaşayan İranlı göçmen 38 yaşındaki Muhammed Muradi, bir süredir rejim karşıtı eylemlerle sarsılan ülkesindeki duruma dikkat çekmek ve rejimin kanlı baskısının kurbanı olan halkına destek olmak için intihar etti.

İntihar etmeden önce Rhone Nehri önünde bir video kaydeden Muradi, 26 Aralık Pazartesi günü, Lyon’un Perrache mahallesi yakınlarındaki Rhone Nehri’ne atlayarak intihar etti.

Vazgeçiremediler

Görgü tanıklarının ifadesine göre, Pazartesi günü saat 18.30 sıralarında yoldan geçenler suya atlamak üzere olan bir adamı gördüler ve onu bu eyleminden vazgeçirmeye çalıştılar. Ancak çok kararlı olduğu gözlenen adam, bütün ikna çabalarına rağmen nehre atlayarak, hızla battı.

Olay yerine çağırılan itfaiye ekipleri, dalgıç kurtarma ekibiyle hızla arama çalışmalarını başlattı. Ancak yarım saatten fazla süren aramanın ardından, Muhammed Muradi’nin dallara takılan cesedi bulunarak kıyıya çıkarıldı. Kıyıda hayata döndürme girişimleri başarısız olan gencin boğularak öldüğü olay yerinde ilan edildi.

İran uyruklu 38 yaşındaki Muhammed Muradi, 2019 yılından bu yana eşiyle birlikte Lyon’da yaşıyordu. Tarih öğretmeni olan Muradi aynı zamanda bir restoranda çalışıyordu.

Lyon Başsavcılığı dün Agence France-Presse’ye yaptığı açıklamada, “İntihar hipotezini doğrulamak için, özellikle ilgili kişi tarafından yayınlanan mesajlar ışığında, ölüm nedenlerine yönelik bir soruşturma başlattığını” duyurdu.

Muradi, intihar kararı almadan birkaç dakika önce sosyal medyada yayınladığı Farsça ve Fransızca iki dakikalık bir videoyla, ülkesinin “İslami hükümeti” tarafından işlenen şiddeti kınamak için Rhone Nehri’ne atlayarak intihar edeceğini açıklıyor.

Muhammed Muradi
Muhammed Muradi

“Bu bir meydan okuma”

Son derece sakin ve kararlı bir sesle, “Polis insanlara saldırıyor, çok sayıda oğlumuz ve kızımızı kaybettik, bir şeyler yapmalıyız” diyerek, şunları söylüyor:

“Bu videoyu izlediğinizde ölmüş olacağım. Rhone Nehri’nde intihar etmeye karar verdim, İran halkının bu durumdan çok yorulduğunu göstermek için bir meydan okuma bu. Polis insanlara saldırıyor, çok sayıda oğlumuz, kızımız, gençimiz, hatta çocuğumuz öldü, bu yüzden bir şeyler yapmalıyız. Rhone nehrinde intihar etmeye karar verdim, İran halkının bu durumdan çok ama çok yorulduğunu göstermek için bir meydan okuma bu. Ülkemizi değiştirmeye karar verdik. İran halkına aşırı şiddete başvuran polis ve hükümete karşı verdikleri mücadelede destek olmalıyız.”

Videounu izle

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler