featured-image-2672
media-bitmeyen-sevda-chapa

B-FAST ( Belçika acil Yardın organizasyonu) Dağlık Karabağ da geçtiğimiz gün meydana gelen akaryakıt deposu patlaması sebebi ile Ermenistan’a tıbbi yardım yapma kararı almış.
26 Eylül’de Dağlık Karabağ’daki bir akaryakıt deposunda şiddetli bir patlama meydana gelmişti. Tahmini şu anki insan kaybı : En az 170 kişinin öldüğü ve 349 kişi de yaralandığı bilinmekte.

Bu kazanın ardından Ermenistan, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) ve Avrupa Birliği Sivil Koruma Mekanizması (UCPM) aracılığıyla yardım talebinde bulunmuştu. Ayrıca, 40 yılı aşkın süredir akut tedavi yönetimi ve yanık hastalarının takibi konusunda kayda değer beceriler geliştiren ülkemizden doğrudan yardım talebinde bulundu için. Belçika, B-FAST aracılığıyla Ermenilerin talebine olumlu yanıt verme kararı aldığı. Ciddi yanıklar konusunda uzmanlaşmış bir sağlık ekibini de bu gün Erivan’a gönderme kararı aldı. FPS Halk Sağlığı ve Savunma’dan gönüllülerden oluşan bu ekip, bilgi birikimini ve en iyi uygulamaları paylaşmak amacıyla Ermenistan’ın başkentindeki çeşitli hastanelerle temaslarda bulunacak. Ağır yanıklı hastaların Belçika’ya tıbbi tahliyesinin hazırlanmasından sorumlu olacak. Belçika topraklarına vardıklarında, Neder-over-Heembeek’teki (Brüksel) Kraliçe Astrid Askeri Hastanesinin Yanık Merkezinde tedavi altına alınacaklar. Dışişleri Bakanlığı, sahada etkin koordinasyonun sağlanması ve misyonun kolaylaştırılması amacıyla Ermeni yetkililerle temas halindedir.

Belçika, bu B-FAST misyonunu görevlendirerek, iki ülke arasındaki bağları daha da güçlendirme arzusuyla, yakın zamanda büyükelçilik açtığı Ermenistan ile tam dayanışmasını göstermek istemektedir.

B-FAST, federal hükümetin yurtdışında acil yardım sağlarken devreye giren yapısı olup, FPS İçişleri, FPS Strateji ve Destek (BOSA), FPS Halk Sağlığı, Savunma ve FPS Dışişleri, Dış Ticaret ve Kalkınmadan oluşur. Başbakanlığın da dahil olduğu bir işbirliği.

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler