featured-image-2506
media-bitmeyen-sevda-chapa
Ekonomik Özgürlük Endeksi, 1995 yılında ”The Heritage  Foundation” (Türkçe: Heritage Vakfı  ve The Wall street journal tarafından dünya uluslarındaki ekonomik özgürlük  derecesini ölçmek için oluşturulan yıllık bir endeks ve sıralamadır.

2023 endeksleri yayınlandı ve bizim için aslında sürpriz olmayan sonuçlar karşımıza çıktı.

Türk Devletleri Birliğinin sık konuşulduğu bu dönemde bu endekse bakınca, bunun pek mümkün olmayacağı acı bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Peki Ekonomik  Özgürlü ne demek? Heritage Vakfı web sitesine göre “Ekonomik özgürlük, her insanın kendi emeğini ve mülkünü kontrol etme konusundaki temel hakkı vardır. Ekonomik olarak özgür bir toplumda, bireyler istedikleri şekilde çalışmakta, üretmekte, tüketmekte ve yatırım yapmakta özgürdür. Ekonomik olarak özgür toplumlarda, hükümetler emeğin, sermayenin ve malların serbestçe hareket etmesine izin verir ve özgürlüğün kendisini korumak ve sürdürmek için gerekli olanın ötesinde baskı veya kısıtlamadan kaçınır.” diye yazar. Vakıf, yıllık raporlar yayınlayarak, bu tür özgürlüklerin var olduğu ve olmadığı yerleri vurgulamaya çalışır.

Bu açıklamada da görüldüğü gibi, bizimle uzaktan yakından hiç bir alakası yok, yani bu aslında sosyal bir toplum yaratmanın gerçekleri ve birlik oluşturmanın temel ilkelerinin oluşturmakta.

Eğer sizin bir Birlik yaratma amacınız var ise, öncelikle ülkeleriniz dahilinde  ”Ekonomik Özgürlük” Haklarını vermelisiniz, bu sizi birlik olmaya teşvik edecektir zaten.

Bunun haricinde yapılan her şey, toplumları hayal Dünyasında yaşatmak amacı güder ki, bu da toplumları uçuruma sürükler!

Şimdi gelin bu sıralamalara bir göz atalım ve kendi kendimizin hayal Dünyasından çıkarmaya çalışalım;

media-liste

Sıralamada 176 Ülke var, Türkiye bu sıralamada 104 cü sırada yer alırken, Azerbaycan 75 ci, sırada görüldü, ama bunun yanı sıra beğenmediğimiz ve ekonomik bunalım yaşadığını idea ettiğimiz Ermenistan sıralamanın 50 ci, sırasında yerini aldı.

Peki Bu sıralamanın top 10 sıralamasında kimler var?

media-ekran-resmi-2023-06-04-09-13-33

Evet Ekonomik Özgürlüğün tam olduğu 10 ülke şu yukarda gördüğünüz ülkeler.

 

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler