featured-image-687
media-bitmeyen-sevda-chapa

Her Yılın 31 Aralığı Diaspora’nın Hatırlandığı Gün Olarak Kayıtlara Geçiyor..

31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının  Hemreylik (Dayanışma) Günü, Azerbaycan Türklerinin sembolik olarak birlik ve beraberlik günüdür. Bugün geleneksel olarak Azerbaycan’da ve Azerbaycanlıların yaşadığı bütün ülkelerde coşkuyla kutlanıyor.

Azerbaycan Türkleri binlerce yıl Azerbaycan’da yaşayarak Dünya kültürüne büyük katkı sağlamıştır. Savaşlar, inkılaplar, dış baskılar dünyada yaşanan ayrı ayrı sosyal ve siyasal prosesler sonucunda, 18.Asrın sonu, 19.Asrın başlarında İran ve Rusya arasında Azerbaycan toprakları uğrunda savaşlar olur.

Savaş sonucunda Rusya ile İran arasında 1828 de Türkmençay anlaşması ile Azerbaycan kuzey ve güney Azerbaycan olarak ikiye ayrılır. Güney Azerbaycan İran işgali, Kuzey Azerbaycan Rusya’nın işgali altına girer. Azerbaycan Türklerinin bir kısmı yurtlarından kovulmuş, sürgün edilmiş ve birbirinden ayrı kalmışlar.


Bu nedenle Azerbaycanlılar kendi topraklarından bütün dünyaya yayılmışlardır.Azerbaycan’ın nüfusu yaklaşık 9 buçuk milyon olsa da dünyanın 70’e yakın ülkesinde 50 milyondan fazla Azerbaycanlı yaşıyor.

Dayanışma Günü, 1991 yılında ilan edildi.

nerde bir turk varsa

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler