featured-image-1490
media-bitmeyen-sevda-chapa

media-cemal-mehmethanoglu-potre-kucuk

Cemal Mehmethanoğlu

Güney Azerbaycan Kültür Merkezi Başkanı

Azerbaycan Devletimizin, İran vatandaşlarına, güvenlik nedenleri ile uyguladığı vize rejimi nedeniyle, yıllardır, Güney Azerbaycanlı Türk soydaşlarımız, Kuzey Azerbaycanımıza, gitmekte vize zorluğu ile karşılaşmaktadır.
Komşu devletlerimiz Gürcistan ve Ermenistan devletleri ve Türkiye’nin, İran vatandaşlarına vize uygulamaması nedeniyle, özellikle Novruz Bayramı tatillerinde, Güneyli soydaşlarımız, tatillerini Türkiye, Gürcistan ve Ermenistan’da geçirmek zorunda kalıyorlar.
Kuzey Azerbaycan hasretiyle yaşayan, Güney Azerbaycanlı soydaşlarımızın, bu hasretine, bir an önce son verilmelidir.
Güvenlik endişesi devam ediyorsa bile, Türkçe konuşan İran vatandaşlarına, vize uygulanmaması yada sınırda, her hangi bir ücret alınmadan vize uygulanmalıdır.
Azerbaycan Türkçesi konuşmak esas alınmalıdır.

Geçtiğimiz yıllarda, İran vatandaşlarına vize yokken, Kuzey Azerbaycan’a gelen soydaşlarımız, Kuzey Azerbaycan’da yaşam biçimi halini almış, “HÖRMET” sisteminden, büyük rahatsızlıklar duyuyorlardı.
Vize’nin kaldırılması dışında, Güney Azerbaycanlı soydaşlarımızın, Kuzey Azerbaycan’ı ziyaretleri sırasında, HÖRMET uygulaması kesinlikle yasaklanmalı ve bunu yapanlar şiddet ile cezalandırılmalıdır.
Güney’li soydaşlarımız, öz ülkelerinde gezmenin rahatlığı ve mutluluğu ile gezilerini tamamlamalıdır.

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler