featured-image-1416
media-bitmeyen-sevda-chapa

La partie azerbaïdjanaise, en réponse à la violation délibérée par l’Arménie des droits de l’homme des Azerbaïdjanais, a soumis sa deuxième objection à la Cour internationale de Justice pour que des mesures urgentes soient prises dans le cadre de la “Convention internationale sur l’élimination de toutes les formes de discrimination raciale”. ”.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda yaptığı itiraza ilişkin basın açıklaması yaptı.
Açıklama şöyle:
Azerbaycan tarafı, Ermenistan’ın Azerbaycanlıların insan haklarını kasıtlı olarak ihlal etmesine yanıt olarak, “Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme çerçevesinde acil önlemler alınması için Uluslararası Adalet Divanı’na ikinci itirazını sunmuştur ( CERD).

Özellikle 2021’den itibaren Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına mayın ve kara mayınları yerleştirmeye devam ettiğine dair yeni kanıtlar var.
Bu mayınlar ve mayın tuzakları, Ermenistan’ın yasadışı işgali sonucunda 30 yıl önce Azerbaycanlıların sürgün edildiği sivil yerleşim yerlerinin içine veya yakınlarına yerleştirilerek ülke içinde yerinden edilmiş ailelerin ve toplulukların evlerine dönmesi engelleniyor.

Ayrıca bildirildiğine göre ermeni tarafı, “Üçlü Bildirge” yi ağır bir şekilde ihlal ederek askeri provokasyonlarına devam ediyor.
Ağustos 2022’den bu yana 2021 yılında Azerbaycan’da 2.700’den fazla Ermeni yapımı mayın saptanmıştır.
Mayınların, Ermenistan’ın tüm düşmanlıkları sona erdirmek, kuvvetlerini Azerbaycan’dan çekmek ve yerinden edilmiş Azerbaycanlıların işgalden kurtarılmış topraklara dönmesine izin vermek için “Üçlü Deklarasyonu” kabul etmesinden sonra yerleştirildiğine dair kanıtlar var.
“Bahsi geçen mayınların yarısından fazlası, Azerbaycanlı yerinden edilmiş kişilerin geri dönmek zorunda kaldıkları sivil bölgelerde bulundu.
Ayrıca Ermenistan, bu mayınları ve diğer silahları taşımak için sadece insani amaçlara yönelik Laçın yolunu açıkça kullanıyor” – açıklamada belirtilib.

Sivil bölgelerin mayınlarla hedef alınması sadece masum sivillerin hayatını tehdit etmekle kalmıyor, aynı zamanda Azerbaycan’ın hala gerçekleştirmeye kararlı olduğu barış anlaşmasını tehdit eden bir provokasyondur.

Daha üç hafta önce Kelbecer bölgesinde mayın patlaması sonucu restorasyon çalışmalarına katılan 4’ü sivil olmak üzere 7 Azerbaycanlı yaralandı, bir Azerbaycanlı hayatını kaybetti.

Azerbaycan, Ermenistan’ın sivillerin döneceği bölgeleri verimli, güvenli ve etkili bir şekilde mayınlardan temizlemesi, sivil bölgeleri mayın ve diğer patlayıcı maddelerle hedef almaması ve bu konuda Laçın yolunu kullanmayı bırakması için gerekli adımları derhal atması için Uluslararası Adalet Divanı’na başvurdu.

Azerbaycan tarafı, Ermenistan’ı uluslararası insan haklarını ihlal etmekten sorumlu tutmak için çabalarını sürdürecektir.

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler