featured-image-2554
media-bitmeyen-sevda-chapa

Azerbaycanın Milli Lideri Haydar Aliyev tarafından  Dünyanın dört bir tarafında faliyet göstermeye çalışan 36 ülkeden 200 ye, yakın teşkilat temsilcisinin Baküye davet edilerek 2002 yılında sağlam ve güçlü fikirlerle kurulan Azerbaycan Diaspora Başkanlığı ( Xarici Ölkələrdə Yaşayan Azərbaycanlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin ) Kurulduğu günden beri üzerine düşen vazifeleri yerine getirmeyerek adeta Azerbaycan Diasporasının sonunu getirdi.

2002 Yılında kurulduğunda göreve getirilen Nazim İbrahimov 17 yıl Diasporayı düz bir zemine oturtamaması ve hakkında bir çok şaibenin dolaşması, Diasporanın dağılmasına sebep olması üzerine Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından görevden uzaklaştırılmıştı, daha sonra Cumhurbaşkanının diğer bir emri ile bu göreve, o sıralar en genç Millet vekilerinden olan Fuad Muradov 2019 yılında getirilmişti.

2019 yılında göreve getirilen Fuad Muradov da, aynı politikayı izleyerek ve daha kötüsünü uygulayarak, zaten 17 yılda bitirilmek istenilen Diasporanın dezaktive edilmesi projesini devam ettirdi.

media-nazim-ibrahimov

Nazim İbrahimov ağırlıklı olarak Güney Azerbaycan Türkleriyle çalışmayı yeğlerken, Türk Diasporasından uzaklaşmayı ve onların teşkilatlarını parçalamayı hedef almışken, Fuad Muradov ise, Güney Azerbaycan dan, hem de Türkiye Diasporasından uzaklaşmayı ve tamamı ile kendi dönemine ait yeni teşkilatlar yaratmaya öncelik vermiş ve bu şekilde zaten Azerbaycan Diasporasının temelini oluşturan Türkiye de yaşayan Azerbaycan Türklerini ve Güney Azerbaycan

( İran da yaşayan Azerbaycan Türkleri) Türklerinden uzaklaşıp, yeniden teşkilatlar kurarak adeta kendi devrinin Diasporasını oluşturmaya çalıştı.

Hal böyle olunca Türk Diasporasının temeli sarsıldı ve adeta kayıp olmuş ve hiç bir şeyden habersiz bir topluluk oluşturuldu.

Diaspora hareketi LOBİ çalışmalarına başlamsı gerekirken aniden bir turizm, eğlence ve yiyip içme sektörüne dönüştü ve büyük bütçeler çerçevesinde hizmet yapan bu kurum bir eğlence ve seyahat kurumuna dönüştü ve dolayısı ile Dünyanın dört bir yanında kendi imkanları ile hizmet vermeye çalışan teşkilatlar ve onların yöneticileri büyük rahatsızlıklar duymaya başladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyeve Şikayet mektuplarının ardı arkası kesilmiyor ve her gün onlarca şikayetin dahil olduğu Cumhurbaşkanlığı makamından Fuad Muradov’un bu görevden uzaklaştırılması talep olunuyor.

media-images

Sosyal medyada ve Cumhurbaşkanlığı makamına gönderilen talepler doğrultusundan Fuad Muradovun bir an önce bu görevden uzaklaştırılması  isteniyor.

Konu hakkında Sosyal medyada çok sayıda paylaşım var, bu haklı şikayetlerin sonucunda Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev in, nasıl bir tutum izleyeceği ise merak konusu.

 

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler