featured-image-2456
media-bitmeyen-sevda-chapa

Azerbaycan’ın gelecekteki çıkarları açısından Türkiye ile işbirliğini gerekli görüp görmemesi (%84,1), savaş sonrası dönemde barış ve işbirliğinin geleceği açısından her iki ülkenin ve bölgenin stratejik ittifakının devam etmesi ve dolayısıyla Bölgesel ve ulusal çıkarlar açısından Türkiye için tarihi bir kilometre taşı olarak kabul edilen 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin sonucunun (%73,3) Azerbaycan için çok önemli olarak değerlendirilmiştir.

Azerbaycanda STM ( sosyal Bilim Merkezi) tarafından yapılan anketin devamı şöyle;
Türkiye’nin seçimle ilgili siyasi gündemine olan ilgilerini öğrenmek için katılımcılara bu yönde bir soru soruldu. Genel sonuçlara göre, ankete katılanların %83,8’inin Türkiye’nin seçimlerle ilgili siyasi gündemini takip ettiği tespit edilmiş. %31,0’i seçimlerle ilgili gündemi sıklıkla takip ettiğini, %52,8’i ara sıra takip ettiğini söylemiş. Katılımcıların %16,1’i ise hiç izlemediğini belirtmiş.

Sonuçlar, Türkiye’nin seçim gündemine ilişkin göstergelerde gençlerden orta ve ileri yaş gruplarına doğru bir artış eğilimi olduğunu göstermiştir. 18-24 yaş grubunun %19,7’si, 35-44 yaş grubunun %20,8’i ve 55-64 yaş grubunun %35,2’si seçim gündemini sıklıkla takip ettiğini. 18-24 yaş grubunun %36,0’ı, 25-34 yaş grubunun %26,2’si, 45-54 yaş grubunun %13,3’ü ve 65 yaş üstülerin %5,1’i hiçbir zaman siyasi gündemi takip etmediğini belirtmiş.
Orta öğretimlilerin %24,7’si ve yüksek öğrenimlilerin %41,7’si seçimle ilgili siyasi süreçleri sıklıkla takip ettiğini belirttiği görülmüştür.

Ankete sonucuna göre, katılımcıların cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylar hakkında tanıma oranları incelendiğinde. Ankete katılanların tamamı adaylar arasında Recep Tayyip Erdoğan’ı tanıdığını söylerken, diğer adaylar hakkındaki tanıma düzeyi farklılık gösterdiği anlaşılıyor;  Böylece %58,9’u Kemal Kılıçdaroğlu’nu, %29,6’sı Muharrem İnce’yi, ve %25,4’ü Sinan Oğan’ı tanıdığını söylemiş.

Ankete katılanların büyük çoğunluğu, yani %90,4’ü yaklaşan seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan’ın zaferini desteklediğini bildirirken. Yüzde 5,1’i Kemal Kılıçdaroğlu’nu, yüzde 0,8’i Muharrem İnce’yi ve yüzde 0,1’i Sinan Oğan’ı kazanan görmek istediğini söyledi. Katılımcıların %3,5’i hangi adayı desteklediği konusunda fikrini paylaşmadığını bildirmiş. Katılımcılar arasında Kemal Kılıçdaroğlu’nu tanıyanların yüzde 89,5’i, Sinan Oğan’ı tanıyanların yüzde 89,8’i ve Muharrem İnce’yi tanıyanların yüzde 87,8’i Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden cumhurbaşkanı olarak görmek istediğini belirtmiş.

Anlaşıldığı kadarı ile, ankete katılanların %87,8’i yaklaşan seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaferini desteklemesindeki asıl sebebin. Karabağ savaşında Azerbaycan’a verdikleri destek (%55,7), Azerbaycan’ın çıkarlarını savunmaları (%51,1), liderlik vasıfları, %29,4 ve diğer sebepler Azerbaycan vatandaşlarının desteklerinin sebebi olarak görülmekte.

Katılımcıların %68,7’si adaylar arasından sadece Erdoğan seçilirse Türkiye’nin Azerbaycan’ı tüm imkanlarıyla desteklemeye devam edeceğini belirtmiş. (Bu gösterge de Türk devletinin Azerbaycan’a karşı tavrında siyasi liderin belirleyici bir karaktere sahip olduğunu göstermektedir).
Adaylardan hangisi seçilirse seçilsin Türk devletinin Azerbaycan’a desteğinin devam edeceğini düşünenlerin oranı %26,0’dır.

Haber: Azerbaycan Gazeteci Tural İsmailov a ait

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler