featured-image-2646
media-bitmeyen-sevda-chapa

Avrupa Birliği, Dağlık Karabağ ‘ın Azerbaycana geçmesi nedeniyle artan ihtiyaçlara yanıt olarak 5 milyon avro  insani yardım yapmayı kararlaştırdı. Çatışmanın tırmanması ve ardından gelen ateşkes muhtemelen insanların Dağlık Karabağ’dan Ermenistan’a göçünü tetikleyeceği düşünülerek, aynı zamanda yaklaşık 13.500 mülteci hali hazırda sınırı geçmeyi beklediğini. Aynı zamanda Dağlık Karabağ bölgesinde önemli bir gıda sıkıntısı ve elektrik ve suya erişim eksikliği olduğu ifade ediliyor.

5 milyon Euro’luk insani yardım paketi, geçen hafta yapılan 500.000 Euro’luk acil yardımı ve aşağıdaki amaçlara yönelik 4,5 milyon Euro’luk yeni finansmanı içeriyor.

Yardım şu şekilde kullanılacak;

-Dağlık Karabağ’dan Ermenistan’a göç eden insanlara yardım etmek. Bu yardım, yaklaşık 25.000 kişiye ulaşmak üzere Ermenistan’da faaliyet gösteren farklı AB insani yardım kuruluşları  tarafından sağlanacak. Öncelik nakit yardımı, barınma, gıda güvenliği ve geçim yardımı olarak yapılacak
-Dağlık Karabağ’daki savunmasız insanlara yardım etmek. Bu yardım Uluslararası Kızılhaç Komitesi aracılığıyla aktarılacak ve yaklaşık 60.000 kişiye gıda, sağlık, barınma ve lojistik konularında yardım edilmesi amaçlanıyor.

media-bitmeyen-sevda-chapa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler