media-ben-vesikalik-yeniBülent Gürçam

1962 Yılında Iğdır’da Dünya ya geldim. Aslen Revan ( İrevan ) Türklerindenim. İlk, orta ve liseyi Iğdır’da okudum. Lise yıllarımda amatör fotoğraf ve amatör muhabirliğine başladım. Son Havadis gazetesinde başladığım muhabirliğe, daha sonra sırasıyla Tercüman ve Hürriyet gazetesinin Brüksel bürosunda devam ettim.

1989 yılında yazılarımın yayınlandığı Azerbaycan’a “Vatan Cemiyetinin” davetlisi olarak gittim. 1990 Ocak hadiselerine denk geldiğimden, Hürriyet gazetesi için Azerbaycan bağımsızlık hareketlerini takip ettim ve çok sayıda yazılarım yayınlandı.

Daha sonra tekrar Brüksel’e dönüp Hürriyet gazetesi Brüksel bürosunda çalışmaya başladım. Bu arada Belçika’nın konuştuğu iki dili öğrendim (Fransızca ve Felemence). 1995 yılına kadar iki adet dergi yayınladım (“Odlu Veten” ve Belçika Azerbaycan Kültür Dergisi) Azerbaycan’la olan ilişkilerim sebebiyle,1995 yılında açılması kararlaştırılan Azerbaycan Belçika Büyükelçiliği’nin açılış çalışmalarında bulundum ve o tarihten itibaren beş yıl Azerbaycan Brüksel de, Büyükelçinin tercümanı ve danışmanlığını yaptım. 2000 yılında bu görevimden, askerlik hizmetinde bulunmak üzere ayrıldım ve bedelli olarak askerliğimi yaptım. Aynı tarihte Bakü Uluslararası Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesine girdim ve Uzaktan Eğitim sistemiyle 2005 yılında mezun oldum. Ayrıca bu süre zarfında Azerbaycan gümrüğünü, merkezi Brüksel’de bulunan Dünya Gümrük komitesinde temsil ettim. 2004 yılında bu merkezin Brüksel’de ki binasının önüne Dede Korkut heykeli kurma izini aldım. Çizimini yapıp, heykelin konulmasını gerçekleştirdim. Açılışı bizzat Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından yapıldı.

2007 yılında ilk derleme kitabımı yayınladım (Azerbaycan Milli Yemekleri) Daha sonra Karabağ Gerçekleri (Esir Toprak Karabağ), (Azerbaycan İnce Sanatı) adında sırasıyla üç kitabım Fransızca yayınlandı. 2008 yılında “Bitmeyen Sevda” adında yazılarımın yer aldığı kitabım yayınlandı. Azerbaycan’da Avrupa haber (EUROXEBER) gazetesinin de sahibiydim aynı dönemlerde.

Belçika Gazeteciler Cemiyeti ve Azerbaycan Gazeteciler Cemiyeti üyeliğimin yanı sıra Türkiye de Sarı Basın kartı sahibiyim. Ayrıca Avrupa Birliği ve NATO merkezlerinde kayıtlı gazeteciyim.

Dört yıldan beri Yalova’da yaşamaktayım, Belçika’yla ilişkim devam ediyor. Yalova’da “TürkHaber’” gazetesinin sahibiyim. 2013 yılında Yalova’da “Ne Yazdımsa Şiir Oldu” adlı şiir kitabım yayınlandı. An itibarı ile www.diaspora.com.tr haber sitesinin sahibiyim ve Fransızca- Türkçe Azerbaycan Türkiye Kardeşliği hakkında haberler yapmaktayım.